Fatalne skutki Brexitu odczujemy już po 6 miesiącach

i

Autor: Shutterstock Fatalne skutki Brexitu odczujemy już po 6 miesiącach

Brexit odbija się na polsko-brytyjskiej współpracy gospodarczej

2020-12-21 11:43

Nadal trwają negocjacje umowy regulującej unijno-brytyjskie stosunki gospodarcze.Choć Wielka Brytania korzysta ciągle jeszcze z jednolitego rynku europejskiego, to skutki decyzji o wyjściu z UE odbiły się już na niektórych obszarach polsko-brytyjskiej współpracy handlowo-inwestycyjnej. Od momentu referendum zmniejszyła się dynamika polskiego handlu towarami z Wielką Brytanią. W latach 2015-2019 jej udział w polskim eksporcie zmalał z 6,7 proc. do 6 proc. Udział w imporcie zmniejszył się zaś z 2,7 proc. do 2,3 proc.- podaje Polski Instytut Ekonomiczny.

Mniej towarów z Wielkiej Brytanii

W latach 2015- 2019 wyraźnie zmalał eksport samochodów, wyrobów czekoladowych, pralek, przewodów elektrycznych,telefonów komórkowych i kosmetyków.Spowolniła też sprzedaż telewizorów i monitorów, mebli do siedzenia oraz części do silników samochodowych. Spadki eksportu większości towarów pogłębiły się w okresiepandemii COVID-19

Mniej polskich atykułów rolno -spożywczych na brytyjskim rynku

Blisko 20 proc. polskiego eksportu na Wyspy stanowiły w 2019 r. artykuły rolno--spożywcze. Duże znaczenie miały równieżmaszyny i urządzenia (26,8 proc.), wyroby przemysłu motoryzacyjnego (12 proc.), chemicznego oraz meble i tworzywa sztuczne. Natomiast w imporcie dominowały maszyny i urządzenia (ponad 22 proc. dostaw do Polski), wyroby przemysłu chemicznego (18 proc.) oraz samochody i części motoryzacyjne (15 proc.).

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nadchodzi ostateczny Brexit. Zmiany w handlu. Co to oznacza dla polskich firm

Co dalej? 

Czasu na osiągnięcie kompromisu jest coraz mniej, a z końcem roku przestanie obowiązywać okres przejściowy. To żeunijno-brytyjska umowa o współpracy nie wejdzie w życie z początkiem 2021 r. jest niemal pewne. Istnieje jednak możliwość,że strony zgodzą się na „techniczne” przedłużenie okresu przejściowego celem wdrożenia wynegocjowanego w ostatniej chwili porozumienia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze