Instytut IBRiS przeprowadził sondaż, z którego wynika, że Polacy są mocno zaniepokojeni perspektywą Brexitu i aż 2 na 3 obawia się, że wynik głosowania Brytyjczyków będzie negatywny. Dodając do tego, że ponad 80 procent wiąże swoją przyszłość z Wyspami, mamy obraz napięcia, w jakim trzymani są nas rodacy.
Ośmiu rodaków na dziesięciu nie chce Brexitu, a dwóch na trzech odczuwa w związku z referendum niepewność. Prawie połowa ankietowanych obawia się negatywnych konsekwencji wyjścia ze struktur i zmiany postaw Brytyjczyków względem imigrantów na zdecydowanie bardziej niechętne.
ZOBACZ TEŻ: Chcą połączyć Wisłę z Odrą. Kanał wybudują Chińczycy
Eksperci szacują, że najtrudniej będa miały osoby, które przyjechały stosunkowo niedawno. Po upływie 5 lat można starać się o paszport albo prawo stałego pobytu. Bez tego należy legitymować się wizą, a jeśli podanie zostanie odrzucone, trzeba opuścić terytorium Wielkiej Brytanii. Zagrożonych takim obrotem sprawy jest między 120 a 400 tysięcy Polaków, ponieważ tylu wystapiłu o numer ubezpieczenia społecznego po 2012 roku.
ZOBACZ TEŻ: Widmo Brexitu mniej straszne. Brytyjczycy jednak zostaną w UE?
Co zrobią wtedy Polacy? Na pewno nie wrócą do Ojczyzny, wbrew oczekiwaniom rządu i proroctwom rządowych instytucji badawczych. Na takie rozwiązanie stawia obecnie ... 3 procent badanych. Nie planuje wracać też rzesza 6 tysięcy studentów ani 40 tysięcy polskich przedsiębiorców, zarejestrowanych w UK. Wielu też wzięło na Wyspach kredyt hipoteczny.
Efekt Brexitu dla Polski może być taki, że... straci kilkaset tysięcy obywateli. Jedna trzecia naszych rodaków planuje ubiegać się o paszport brytyjski niezależnie od rezultatu referendum. a co piąty zrobi to po Brexicie. Ewentualnie polscy emigranci dopuszczają inne kierunki emigracji: Holandię, Norwegię, Niemcy albo Irlandię.