Rynek kryptowalut pod ścisłym nadzorem
Jak informuje portal, AMLA będzie miała za zadanie monitorowanie ryzyka i zagrożeń w UE i poza nią oraz będzie bezpośrednio nadzorować niektóre instytucje kredytowe i finansowe oraz klasyfikować je według poziomu ryzyka. Posłowie chcą również nadać AMLA uprawnienia do mediacji między krajowymi organami nadzoru finansowego i rozstrzygania sporów, zapewnienia silniejszego nadzoru nad organami nadzoru w sektorze niefinansowym oraz przyjmowania skarg sygnalistów.
Według bithub.pl, Damien Carême, francuski europoseł, który prowadzi negocjacje w parlamencie w sprawie przeglądu, powiedział dziennikarzom, że prawo nie zabrania płatności kryptowalutowych, ponieważ limit dotyczy tylko nieuregulowanych portfeli i niezweryfikowanych portfeli.
Proponowane regulacje przejdą teraz kilkutygodniowe negocjacje, zanim trafią pod głosowanie plenarne w parlamencie. Od tego momentu nowe prawo przejdzie do negocjacji międzyinstytucjonalnych między Parlamentem, Radą i Komisją Europejską.
Portal cytuje Christine Lagarde prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), która uważa, że reputacja banków centralnych może upaść, jeśli nie przyjmą one cyfrowych walut banku centralnego (CBDC).
Prezes EBC zwróciła następnie uwagę na momenty w historii, kiedy bank centralny nie był dostępny, aby służyć jako „kotwica monetarna”, co, jak powiedziała, „wywoływało kryzys po kryzysie”. - cytuje portal.
Jak czytamy w bithub.pl, komentarze Lagarde w dużej mierze odzwierciedlają wcześniejsze komentarze Fabio Panetty, członka zarządu EBC, w których Panetta podkreślił potrzebę regulacji kryptograficznych i przyjęcia CBDC oraz podkreślił rolę, jaką pełnią banki centralne.