Europejski Bank Centralny

i

Autor: Shutterstock Europejski Bank Centralny

Strefa euro

Uwaga kredytobiorcy! Stopy procentowe znów w górę! EBC zdecydował

2023-02-02 14:51

Europejski Bank Centralny na czwartkowym (2.02.2023 r.) posiedzeniu podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Decyzja o podwyżce była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

EBC podnosi stopy procentowe. Podwyżki zgodne z oczekiwaniami

Europejski Bank Centralny podjął decyzję o podwyżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych. W wyniku podwyżki stopa refinansowa EBC wzrosła do 3 proc., a stopa depozytowa do 2,5 proc. Podwyżka była zapowiadana przez EBC a jej wysokość była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

"EBC podniósł stopy procentowe po raz piąty z rzędu. Cykl podwyżek rozpoczął się w lipcu 2022 r. z poziomu 0 proc. dla stopy refinansowej i -0,50 proc. dla stopy depozytowej. Na kolejnych posiedzeniach EBC podnosił je kolejno o 50, 75, 75 i 50 punktów bazowych. Teraz zdecydował o kolejnej podwyżce o 50 pb. Wiele wskazuje, że nie jest ona ostatnią" - informuje portal next.gazeta.pl.

Na 14.45 zaplanowano konferencję prasową prezeski EBC Christine Lagarde. 

Europejska polityka pieniężna. Kolejne podwyżki w planach

"Rada Prezesów będzie konsekwentnie podnosić stopy procentowe w znacznym stopniu i w równym tempie oraz utrzymywać je na poziomach wystarczająco restrykcyjnych dla zapewnienia, żeby inflacja wkrótce powróciła do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie" - napisano w komunikacie po posiedzeniu EBC.

Rada Prezesów EBC zapowiedziała też od razu, że "biorąc pod uwagę presję na inflację bazową", zamierza podnieść stopy procentowe o kolejne 50 punktów bazowych na następnym posiedzeniu decyzyjnym (16 marca) - przytacza portal next.gazeta.pl.

Amerykański Bank Centralny również podnosi stopy

Stopy procentowe w strefie euro są na najwyższym poziomie od ponad 14 lat (końca 2008 r.). O podwyżkach zdecydował również amerykański bank centralny, który  podniósł stopy o 25 punktów bazowych, do przedziału 4,5-4,75 proc. zwalniając tempo działania.

Sonda
Czy przewalutowałeś kredyt hipoteczny?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Najnowsze