Raty na razie większe nie będą. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych

i

Autor: pixabay.com

Stopy procentowe

Koniec podwyżek stóp procentowych! RPP zakończyła cykl podnoszenia stóp procentowych

2023-01-04 10:57

Wygląda na to, że po środowym [04.01.2023] posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej kredytobiorcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Jak powiedział w rozmowie z PAP ekonomista BankuPekao Kamil Łuczkowski, zakończono już cykl podwyżek i wszystko wskazuje na to, że raty kredytów nie będą już wzrastały z powodu decyzji RPP.

Nie będzie więcej podwyżek stóp procentowych? Ekspert nie ma watpliwości

W środę [04.01.2022] zakończy się rozpoczęte we wtorek dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

- Zakładamy – i tutaj jest szeroki konsensus rynkowy – że Rada Polityki Pieniężnej na styczniowym posiedzeniu nie zmieni swojego nastawienia i utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie (stopa referencyjna będzie wynosić nadal 6,75 proc.). Naszym zdaniem RPP już zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych i de facto (bo oficjalnie tego nie ogłoszono) weszła w tryb "wait and see", więc będzie teraz czekać na efekty podwyżek, których dokonywała przez prawie cały ubiegły rok - powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.

Jego zdaniem najbliższe posiedzenia RPP będą podobne i pierwszym, które przyniesie ciekawsze informacje, będzie posiedzenie marcowe.

- Wtedy pojawi się marcowa projekcja inflacji NBP, która i tak będzie tylko formalną podstawą do uzasadnienia końca cyklu podwyżek stóp – stwierdził Łuczkowski.

W 2023 roku czeka nas dezinflacja

Ocenił, że ten rok – i tutaj także widoczny jest szeroki rynkowy konsensus – będzie upływał pod znakiem dezinflacji, co także zakłada NBP w swoich prognozach. Według ekonomisty ciekawszym pytaniem jest, do jakiego poziomu inflacja spadnie na koniec 2023 r.

- Po chwilowym skoku na początku 2023 r., związanym z wygaszeniem większości elementów Tarczy Antyinflacyjnej, inflacja w dalszej części roku będzie się obniżać. Taki kształt ścieżki inflacyjnej oraz niechęć do szkodzenia i tak już słabym perspektywom wzrostu gospodarczego przekonuje +gołębią+ RPP co do zaniechania dalszych podwyżek stóp. Z kolei daleka odległość do celu inflacyjnego nie pozwoli na szybkie rozpoczęcie cyklu ich obniżek. W naszych prognozach zakładamy, że przestrzeń do takiego ruchu pojawi się nie wcześniej niż pod koniec 2023 r. – podsumował ekspert Banku Pekao.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze