Kredyty

i

Autor: Shutterstock, Artur Hojny/Super Express Kredyty

Stopy procentowe

RPP decyduje o stopach procentowych. Rusza dwudniowe posiedzenie

2023-01-03 9:10

We wtorek (3.01.2023 r.) rozpoczyna się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Inaczej niż w ostatnich latach będzie to posiedzenie dwudniowe, które zakończy się w środę (4.01.2023). PP nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych w żadnym z trzech ostatnich miesięcy 2022 r. Stopa referencyjna zatrzymała się na poziomie 6,75 proc.

Czy podwyżka stóp procentowych jest realna?

Zdaniem ekonomistów, RPP na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu nie podejmie decyzji o zmianie stóp procentowych. RPP nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych w żadnym z trzech ostatnich miesięcy 2022 r. Ostatnia podwyżka stóp nastąpiła we wrześniu – i była to 11 podwyżka.

Cykl podwyżek stóp zaczął się w październiku 2021 i od tamtego miesiąca RPP praktycznie co miesiąc (z wyjątkiem sierpnia 2022 r., kiedy ze względy na okres urlopowy rada się nie zebrała) podnosiła stopy. W rezultacie główna stopa NBP, czyli stopa referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. obecnie. 

Od marca 2020 r. posiedzenia są jednodniowe, co – jak tłumaczyli członkowie RPP, w tym prezes Adam Glapiński – wynikało z właśnie z ograniczeń pandemicznych. Warto dodać, że pierwsze posiedzenie RPP w marcu 2020 r. było jeszcze dwudniowe, dopiero kolejne, zwołane na 17 marca, było już jednodniowe. Potem już wszystkie kolejne posiedzenia – aż do końca 2022 r. – były jednodniowe.

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek FOR
Sonda
Czy członkowie RPP powinni podwyższyć stopy procentowe?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze