Na froncie nowego banknotu znajduje się wizerunek Królowej Elżbiety, a na jego odwrocie – wybitnego premiera i ministra obrony, Winstona Churchilla. Plastikowe banknoty nie tylko są odporne na wodę, zagniecenia i zabrudzenia, ale także – zostały wyposażone w dodatkowy system chroniący przed fałszerstwami. Jedno z zabezpieczeń wygląda bardzo niepozornie – ma kształt symbolu Londynu, Big Bena. Wieża zegarowa została wydrukowana w złotej folii z przodu, a w srebrnej – z tyłu banknotu.
Mark Carney proves that the new £5 note is durable, ruins the curry for everyone else. pic.twitter.com/3F3yuMOLyt
— Rich Evans (@richevans) 13 września 2016
Po internecie krążą zdjęcia Marka Carneya, prezesa Banku Anglii, który postanowił osobiście przetestować wytrzymałość nowego banknotu. W tym celu zanurzył go m.in. w gorącej potrawie curry. Jak twierdzi, banknot wytrzyma nawet wirowanie w pralce.
Przeczytaj również: Wodoodporny banknot z Winstonem Churchillem zastąpi papier
Chociaż właściwości nowego typu pieniądza są naprawdę imponujące, to banknoty mają też pewną wadę. Mogą skleić się w kieszeni łatwiej niż papier. Są również bardziej poręczne od swoich papierowych poprzedników. Zostały zmniejszone o 15 proc. i 2,5 raza wydłużone, w porównaniu do banknotów, którymi obecnie płacą Brytyjczycy.
Nowoczesne funty wykonano z tworzywa polimerowego. Polipropelynowa dwuosiowo orientowana folia BOPP gwarantuje ponadprzeciętną wytrzymałość pieniędzy. Bank Anglii szacuje, że w przeciwieństwie do swoich papierowych poprzedników, ich żywotność wyniesie nie dwa, a pięć lat.
Zobacz także: Banknot 500 EURO wychodzi z obiegu [GALERIA]
W latach 2017 – 2020 do obiegu trafią polimerowe banknoty 10- i 20-funtowe. Na banknocie 10-funtowym znajdzie się postać znanej brytyjskiej pisarki, Jane Austen, natomiast na 20-funtowy banknot trafi facjata XIX-wiecznego, słynącego z romantycznych pejzaży malarza, JMW Turnera. Plastikowe banknoty nie są nowością na świecie. Serwis Euronews policzył, że wprowadziło je już do użycia ponad 30 państw, m.in. Kanada, Meksyk, Nowa Zelandia i Australia.
Źródła: theatlantic.com, reuters.com, euronews.com