Celem tarczy antyinflacyjnej było złagodzenie skutków rosnącej inflacji dla obywateli. Większość środków zawartych w tym pakiecie została już wcześniej wycofana. Przykładem tego było obniżenie stawki VAT na paliwa z 23% do 8%, które jednak od początku 2023 roku powróciło do standardowego poziomu.
Wiceminister finansów Sebastian Skuza potwierdził w czwartek, w trakcie posiedzenia Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego, że obecny etap projektu budżetu na 2024 rok nie przewiduje kontynuacji tarczy antyinflacyjnej. Niemniej jednak zastrzegł, że ostateczna decyzja będzie miała charakter polityczny.
W poprzednim tygodniu Rada Ministrów zaakceptowała projekt budżetu na rok 2024. Zakłada on dochody w wysokości 683,6 miliarda złotych, wydatki na poziomie 848,3 miliarda złotych oraz deficyt na poziomie 164,8 miliarda złotych. Przewidywany deficyt sektora finansów publicznych, zgodnie z metodologią UE, ma wynieść około 4,5% PKB, a zadłużenie sektora rządowego i samorządowego według definicji UE ma sięgnąć 54% PKB. Premier Mateusz Morawiecki nazwał ten budżet "bezpiecznym w trudnych czasach".