Budżet

i

Autor: Shutterstock, ART SERVICE / SUPER EXPRESS

Budżet 2024

Budżet na 2024 rok... bez tarczy antyinflacyjnej? Co na to rząd?

2023-08-31 15:34

Projekt budżetu na rok 2024 nie obejmuje kontynuacji tarczy antyinflacyjnej - ogłosił wiceminister finansów, Sebastian Skuza. Obecnie tarcza ta obejmuje zwolnienie z podatku VAT na żywność do końca bieżącego roku. Tarcza antyinflacyjna to zestaw środków, które zostały wdrożone w lutym 2022 roku w celu łagodzenia wpływu wzrostu inflacji. W obecnym kształcie zawiera ona jedynie zwolnienie z podatku VAT na żywność, którego termin został przedłużony do końca 2023 roku.

Celem tarczy antyinflacyjnej było złagodzenie skutków rosnącej inflacji dla obywateli. Większość środków zawartych w tym pakiecie została już wcześniej wycofana. Przykładem tego było obniżenie stawki VAT na paliwa z 23% do 8%, które jednak od początku 2023 roku powróciło do standardowego poziomu.

Wiceminister finansów Sebastian Skuza potwierdził w czwartek, w trakcie posiedzenia Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego, że obecny etap projektu budżetu na 2024 rok nie przewiduje kontynuacji tarczy antyinflacyjnej. Niemniej jednak zastrzegł, że ostateczna decyzja będzie miała charakter polityczny.

W poprzednim tygodniu Rada Ministrów zaakceptowała projekt budżetu na rok 2024. Zakłada on dochody w wysokości 683,6 miliarda złotych, wydatki na poziomie 848,3 miliarda złotych oraz deficyt na poziomie 164,8 miliarda złotych. Przewidywany deficyt sektora finansów publicznych, zgodnie z metodologią UE, ma wynieść około 4,5% PKB, a zadłużenie sektora rządowego i samorządowego według definicji UE ma sięgnąć 54% PKB. Premier Mateusz Morawiecki nazwał ten budżet "bezpiecznym w trudnych czasach".

QUIZ PRL: Szkoła w czasach PRL-u. Jeśli chodziliście, musicie to pamiętać!
Pytanie 1 z 15
Autorem „Elementarza” był:
Quizu o PRL- Szkoła
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze