Budżet 2024: 30% podwyżki dla nauczycieli
"Wprowadzimy i wprowadzamy 30 proc. podwyżki dla nauczycieli. Nauczycieli, którzy stali się wrogiem numer jeden PiS-owskiej władzy. Nauczyciele nie zgodzili się na podporządkowanie polskiej szkoły prymitywnej, topornej propagandzie, nie zgodzili się na zakłamywanie historii, byli grupą szczególnie poniewieraną przez PiS-owską władzę" – zadeklarował Zbigniew Konwiński z koalicji Obywatelskiej.
Budżet 2024: 800 plus pozostanie w niezmienionej wersji
Już wcześniej rząd zadeklarował, że 800 plus nie zostanie ograniczone, już od przyszłego roku uprawnieni otrzymają wyższe świadczenie.
Czym jest „babciowe”
Według dotychczasowych zapowiedzi, świadczenie określane potocznie jako „babciowe”, pomoże kobietom, które chcą szybko wrócić do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka.
1500 zł miesięcznie ma umożliwić opłacenie żłobka, klubu dziecięcego lub wynagrodzenie dla niani albo babci.
Kwestia wysokiego deficytu na 2024 r.
Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga) ocenił, że rządzący przejmują polskie finanse "w bardzo złym stanie". "Nie dość, że skrajnie nieprzejrzyste, to w dużej części poza kontrolą parlamentu (…) z olbrzymim deficytem i olbrzymim zadłużeniem" - mówił.
Jak dodał, deficyt sektora finansów publicznych według metodologii unijnej to 5,1 proc. PKB. "To jest poziom niebezpieczny. Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych 54,2 proc. PKB" - mówił. Zapewnił, że obecny rząd uzdrowi i naprawi finanse publiczne.
Sławomir Mentzen (Konfederacja) powiedział, że projekt budżetu na rok 2024 jest dowodem tego, w jak złej sytuacji, znajdują się finanse państwa polskiego, gdyż proponuje on rekordowy poziom długu, rekordowy poziom deficytu, rekordowe potrzeby pożyczkowe i rekordowy poziom wydatków oraz najwyższą w całej Unii Europejskiej inflację. Zwrócił uwagę, że w budżecie nie ma zaplanowanej likwidacji podatku Belki, oraz kwoty wolnej od podatku na poziomie 60 tys. zł, co w kampanii wyborczej obiecywały ugrupowania wchodzące w skład obecnej koalicji rządzącej.
Założenia makroekonomiczne budżetu na 2024 r.
Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy budżetowej na 2024 r., przedłożenie rządowe oparte jest na założeniu, że wzrost PKB w przyszłym roku wyniesie 3 proc. Wśród przyczyn przyspieszenia wzrostu gospodarczego wskazano zwiększenie dynamiki konsumpcji prywatnej i dalszy wzrost inwestycji. Założono, że inflacja średnioroczna wyniesie w 2024 r. 6,6 proc.