Wyleczą więźniom zęby z podatków Polaków. Nowe świadczenia dla osadzonych

i

Autor: Shutterstock

NFZ

Wyleczą więźniom zęby z podatków pracujących Polaków! Nowe świadczenia

2025-03-26 12:23

Planowane jest znaczne rozszerzenie opieki medycznej w zakładach karnych. Mogą się pojawić zarzuty o marnowanie pieniędzy podatników jednak prawo jest jednoznaczne. Konstytucja przyznaje prawo do ochrony zdrowia wszystkim. Rząd zwraca uwagę na konieczność zapobiegania „nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu osadzonych”.

Całodobowa opieka medyczna w zakładach karnych, więcej lekarzy i pielęgniarek

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się kolejne spotkanie z zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich, dr. hab. Wojciechem Brzozowskim.

Lekarz | Poranek Eska Rock

Podczas rozmów, stanowiących kontynuację ubiegłorocznych, kluczowym tematem była jakość opieki medycznej w jednostkach penitencjarnych.

Poruszono m.in. konieczność obligatoryjnych badań lekarskich dla nowo osadzonych, właściwego dokumentowania obrażeń, skrócenia czasu oczekiwania na konsultacje specjalistyczne, a także zwiększenia liczby lekarzy i pielęgniarek. Istotnym zagadnieniem był również brak całodobowej opieki zdrowotnej świadczonej przez wykwalifikowany personel. Kwestie te wymagają pilnych działań, by skutecznie zapobiegać nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu osadzonych.

Zagadnienia te były sygnalizowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Wiele z nich pokrywa się także z uwagami Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom (CPT), działającego przy Radzie Europy. Kolejne spotkanie zaplanowano na maj 2025 r.

Konstytucja jednoznacznie po stronie szerokiej opieki medycznej w zakładach karnych

Jeśli Ministerstwo Sprawiedliwości zrealizuje swoje plany, to na pewno pojawią się zarzuty marnowania pieniędzy podatników na komfort kryminalistów. Jednak rząd musi przestrzegać Konstytucji, która w tej kwestii nie pozostawia wątpliwości.

Art. 68. Konstytucji stanowi, że „Każdy ma prawo do ochrony zdrowia (…) Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych”.

Treść tego przepisu przesądza, że nie można odmawiać realnej pomocy medycznej pozbawionym wolności, powołując się na oszczędności budżetu państwa.

Rządowe uzasadnienie wspominające o zapobieganiu „nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu” pokrywa się z treścią art. 40. Konstytucji, który ustanawia w tej kwestii zakaz.

Planowane zmiany są w trakcie wstępnego etapu uzgodnień jednak reforma w tym zakresie wydaje się nieuchronna.

QUIZ PRL. Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce
Pytanie 1 z 15
Jakie przedsiębiorstwa dominowały w gospodarce PRL?
QUIZ PRL: „Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce”
Super Biznes SE Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze