Niebawem łasuchy będą musiały płacić coraz więcej za czekoladowe słodkości. Szacuje się, że w ciągu czterech lat cena czekolady wzrośnie o 30 proc. Powodem takiego skoku jest to, że czekolada jest konsumowana szybciej niż jest produkowana. Popyt na czekoladowe rarytasy rośnie szczególnie w krajach z dużym przyrostem ludności, jak Brazylia, Chiny i Rosja. A plantacje m.in. w Ghanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej stopniowo się kurczą i nie są w stanie sprostać popytowi.
A problem ten dotknie wielu Polaków. Może już lepiej zrobić zapasy słodkości. Polski konsument wydaje na słodycze średnio 81 zł miesięcznie, dla gospodarstwa domowego jest to przeciętnie 116 zł na miesiąc - wynika z badania KPMG „Rynek słodyczy w Polsce.". Badanie pokazało, że słodycze kupuje w Polsce 91 proc. konsumentów, a co dziesiąty Polak (11 proc. respondentów) je słodycze nawet kilka razy dziennie.
Polacy najczęściej kupują cukierki czekoladowe (68 proc. badanych), batony (66 proc.), czekoladę mleczną (64 proc.), czekoladę gorzką (62 proc.), ciastka pakowane suche (61 proc.) i ciastka pakowane z czekoladą (60 proc.).