Tankowanie auta

i

Autor: Jan Guss-Gasiński

Ceny diesla doganiają ceny benzyny. Co nas czeka w długi weekend?

2022-06-16 5:28

Wyraźnie ustabilizowały się ceny benzyn na stacjach, podczas gdy ceny diesla kolejny tydzień z rzędu rosną. Odnotowaliśmy pierwsze stacje, gdzie i za olej napędowy trzeba zapłacić już 8 zł/litr. Póki co takich miejsc w kraju jest niewiele. Aktualne ceny paliw na dzień 15.06.2022: benzyna bezołowiowa 95 kosztuje – 7,96 zł/l, bezołowiowa 98 - 8,54 zł/l, olej napędowy - 7,79 zł/l, a autogaz - 3,57 zł/l. W porównaniu do cen z końca ubiegłego tygodnia 13 gr/l więcej płacimy za olej napędowy, benzyna Pb98 kosztuje średnio tyle samo, a ceny Pb95 i autogazu nieznacznie spadły, odpowiednio o 1 i 2 gr/l. - informuje w analizie BM Reflex.

W kolejnych dniach największe ryzyko zmian dotyczy oleju napędowego

Jeszcze nie na wszystkich stacjach rosnące ceny diesla w hurcie znalazły odzwierciedlenie, stąd jeśli nie w weekend to na początku przyszłego tygodnia, jego ceny mogą rosnąć, a średni poziom może zrównać się z ceną benzyny Pb95. Wzrosty cen sierpniowej serii kontraktów na ropę naftowa Brent wyhamowały w rejonie 125 USD/bbl i rynek zaczyna konsolidować się w rejonie 119-125 USD/bbl. W dalszym ciągu poziom cen jest poniżej tegorocznych maksimów z 7 marca ustalonych na poziomie 139 USD/bbl.

-OPEC utrzymał na niezmienionym poziomie prognozy konsumpcji ropy naftowej w tym roku – 100,29 mln bbl/d (+3,36 mln bbl/d).Jeszcze na początku roku OPEC spodziewał się wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej o 4,15 mln bbl/d Międzynarodowa Agencja Energii z kolei oczekuje wzrostu światowego popytu na ropę naftową w tym roku o 1,8 mln bbl/d, w przyszłym 2,2 mln bbl/d do 101,6 mln bbl/d i będzie to nowy historyczny rekord konsumpcji - piszą analitycy BM Reflex.

Za KOMUNY BYŁO LEPIEJ! Polacy żądają powrotu PRL | Komentery

Ponad 80 proc. wzrostu przypadnie na kraje spoza OECD. Zdaniem MAE w przyszłym roku wolne moce przerobowe OPEC mogą z kolei spaść do historycznie niskiego poziomu 1,5 mln bbl/d

Sonda
Czy przerażają Cię obecne ceny paliw?
Najnowsze