Rynek paliw

Ceny oleju napędowego spadły! Wróciły do poziomu z września 2022 roku. Eksperci komentują

W niedzielę 5 lutego 2023 roku weszło w życie embargo Unii Europejskiej na produkty z ropy, w tym paliwa gotowe z Rosji. Zostało nałożone w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. Eksperci nie spodziewali się wówczas zakłóceń na rynku po wprowadzeniu embarga. Mija właśnie pierwszy tydzień. Jak wygląda sytuacja na rynku paliw?

Unijne embargo na rosyjskie produkty ropopochodne. Jak wygląda sytuacja na rynku paliw?

Minął pierwszy tydzień od wejścia w życie embarga na import rosyjskich produktów naftowych bez negatywnego wpływu na ceny paliw na stacjach. Co więcej głęboka korekta cen hurtowych po 25 stycznia, kiedy notowaliśmy tegoroczne maksima, umożliwiła spadek cen oleju napędowego na stacjach.

Dzisiaj hurtowe ceny oleju napędowego są o ponad 40 gr/l netto niższe niż w szczycie, a benzyny o ponad 10 gr/l. Z kolei w detalu w porównaniu do ubiegłego tygodnia płacimy za diesla o 19 groszy na litrze mniej, a zmiany cen pozostałych paliw są symboliczne.

Obecnie średnie ceny na stacjach wynoszą odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 – 6,67 zł/l (-1 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,36 zł/l (-3 gr/l), oleju napędowego 7,47 zł/l (-19 gr/l), autogazu 3,22 zł/l (0 gr/l). Zarówno na rynku hurtowym jak i detalicznym zmniejsza się różnica pomiędzy cenami Pb95 i ON na stacjach. Dzisiaj wynosi  79 gr/l, wobec 1,31 zł/l w listopadzie ub.r.

Analiza poziomu hurtowych i detalicznych cen paliw wskazuje na możliwość obniżek cen paliw, zwłaszcza ON, na stacjach także w następnych dniach, ale na obniżki rzędu 20 groszy na litrze nie mamy co liczyć. Zmienia się sytuacja na rynku hurtowym, gdzie w związku z osłabieniem złotego wobec USD i wzrostem cen paliw gotowych na rynku ARA możemy odnotować podwyżki.

Ropa naftowa

W piątek 10 lutego wicepremier Rosji i minister energetyki Aleksander Nowak poinformował, że Rosja w marcu zmniejszy dobrowolnie wydobycie o 0,5 mln bbl/d. Limit wydobycia dla Rosji w ramach porozumienia OPEC+ wynosi 10,5 mln bbl/d co by oznaczało, że  w marcu produkcja ropy rosyjskiej będzie ponad 1,2 mln bbl/d niższa od obowiązującego ten kraj limitu.

Rynek ropy naftowej zareagował na tę informację 2,5-dolarowym wzrostem. Rynek oczekiwał już od jakiegoś czasu spadku produkcji ropy rosyjskiej w związku z embargiem UE na import rosyjskiej ropy i produktów naftowych. Ceny kwietniowej serii kontraktów na ropę Brent powróciły w rejon 86 USD/bbl. W skali tygodnia ropa Brent potaniała ponad 6 USD/bbl.

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (US EIA) spodziewa się spadku średniej ceny ropy Brent z 100,94 USD/bbl w roku 2022 do 83,63 USD/bbl w roku 2023. EIA prognozuje wzrost światowego popytu na paliwa w tym i przyszłym roku o 1,1 mln bbl/d oraz 1,8 mln bbl/d.

Źródło: Urszula Cieślak, Rafał Zywert/ www.reflex.com.pl

Sonda
Czy twoim zdaniem ceny paliw wzrosły po 1 stycznia 2023 roku?
Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze