Pilne! Kupiłeś ryż z kurczakiem? Został wycofany ze sprzedaży. Zobacz, czy masz go w domu

i

Autor: shutterstock Pilne! Kupiłeś ryż z kurczakiem? Został wycofany ze sprzedaży. Zobacz, czy masz go w domu

Ceny poszły w górę, klienci… kupują mniej żywności!

2021-09-21 11:35

Większość konsumentów w związku z galopująca inflacją zaczyna ograniczać wydatki na wiele podstawowych kategorii produktów. To wyzwanie nie tylko dla sklepów, ale także dla producentów – podaje wtorkowa "Rzeczpospolita”. Dziennik podkreśla, że "najwyższa od dwóch dekad inflacja oznacza dla wielu konsumentów, iż zwłaszcza na żywność – wciąż główną pozycję w statystycznym domowym budżecie – wydawać trzeba coraz więcej".

W efekcie wiele osób zmuszonych jest do zmian w koszykach zakupowych, co pokazuje badanie dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzone na grupie ponad 1 tys. osób. "Niemal 70 proc. mniej niż rok temu wydajemy na napoje, 52,7 proc. na owoce i warzywa sezonowe, które w tym roku były w dużej części znacznie droższe w efekcie kapryśnej pogody, ale i kosztów pracy czy transportu" - informuje gazeta.

"Inne kategorie, na których oszczędza przynajmniej co trzeci badany, to masło, mięso czy owoce oraz warzywa całoroczne" - dodaje. Zaznacza przy tym, że "galopująca inflacja powoduje spadek wartości gotówki, a tym samym – wzrost cen produktów".

KARPACZ 2021: Michał Kurtyka

- Aż trzy na cztery badane osoby rezygnują z zakupu produktów, które dawniej kupowały częściej – mówi "Rz" Tomasz Machniak, współzałożyciel aplikacji Moja Gazetka.

- Najczęściej pojawiającym się rozwiązaniem problemu rosnących cen było dokładniejsze niż dawniej planowanie zakupów – wskazało je 57,3 proc. respondentów i respondentek – dodaje. Natomiast 52,4 proc. musi rezygnować z zakupu niektórych produktów, a ponad 46 proc. po prostu kupuje mniej.

Sonda
Czy odczuwasz drożyznę w sklepach?

"Rz" zwraca uwagę, że takie nastawienie oraz strategie zakupowe oznaczają wyzwanie dla sklepów. "Polacy lubią promocje, szacunkowo ok. jednej trzeciej sprzedaży odbywa się w ramach różnego typu akcji" - pisze gazeta. Jak dodaje, obecna sytuacja sprawia, że sieci – by nie stracić klientów – muszą ich zatrzymać choćby atrakcyjnymi cenami.

Potężna podwyżka prądu! Zapłacimy o 40 proc. więcej niż obecnie

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze