Ceny prądu 2020: Wiemy, ile podrożeją rachunki za energię

2020-01-03 15:07
wyłączenia prądu
Autor: Pixabay

Podwyżki cen prądu w 2020 roku staną się faktem. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę PGE Obrót, ostatniego przedsiębiorstwa, które jeszcze nie miało zatwierdzonej nowej taryfy. Sprawdźcie ile więcej zapłacicie za energię.

Wiadomo już ile podrożeje prąd u wszystkich sprzedawców. Zakończyło się ostatnie postępowanie w sprawie taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2020 roku i opublikowano tabelę nowych taryf.

ZOBACZ TAKŻE: Szaleje inflacja. Podwyżki cen w Lidlu i Biedronce

- W wyniku wnioskowanych przez przedsiębiorców, a zatwierdzonych w grudniu 2019 i styczniu br. przez Prezesa URE nowych taryf, w 2020 roku rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 złotych miesięcznie. Dla odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię będzie odpowiednio wyższy. Średni wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc - poinformowało URE.

Na poniższej tabeli przedstawiono zmiany miesięcznych płatności dla gospodarstw domowych u wszystkich czterech przedsiębiorców pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu.

Podwyżki cen prądu 2020
Autor: URE

Nowe taryfy Enei i PGE Obrót będą obowiązywać do 31 marca 2020 r., natomiast taryfy Energa Obrót i Tauron Sprzedaż do końca 2020 roku.

Jak przypomina URE, w Polsce energia elektryczna sprzedawana jest do ponad 15 milionów gospodarstw domowych. Czterej sprzedawcy z urzędu, którym taryfy zatwierdza Prezes URE – tj. Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż - dostarczają prąd do ponad 13 milionów gospodarstw domowych, z czego ponad 75 proc. (9,7 mln) korzysta z cen taryfowych zatwierdzonych przez Prezesa URE, a 3,4 mln korzysta z innych wolnorynkowych cenników tych sprzedawców prądu[1].

Klientów zaniepokojonych podwyżkami na duchu podnosił niedawno Jacek Sasin, który zapewnił, że rząd zrekompensuje gospodarstwom domowym wzrost cen prądu w 2020 roku, aby nie płaciły za energię więcej niż w zeszłym roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze