Wiadomo już ile podrożeje prąd u wszystkich sprzedawców. Zakończyło się ostatnie postępowanie w sprawie taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2020 roku i opublikowano tabelę nowych taryf.
ZOBACZ TAKŻE: Szaleje inflacja. Podwyżki cen w Lidlu i Biedronce
- W wyniku wnioskowanych przez przedsiębiorców, a zatwierdzonych w grudniu 2019 i styczniu br. przez Prezesa URE nowych taryf, w 2020 roku rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o ok. 9 złotych miesięcznie. Dla odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię będzie odpowiednio wyższy. Średni wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc - poinformowało URE.
Na poniższej tabeli przedstawiono zmiany miesięcznych płatności dla gospodarstw domowych u wszystkich czterech przedsiębiorców pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu.
Nowe taryfy Enei i PGE Obrót będą obowiązywać do 31 marca 2020 r., natomiast taryfy Energa Obrót i Tauron Sprzedaż do końca 2020 roku.
Jak przypomina URE, w Polsce energia elektryczna sprzedawana jest do ponad 15 milionów gospodarstw domowych. Czterej sprzedawcy z urzędu, którym taryfy zatwierdza Prezes URE – tj. Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż - dostarczają prąd do ponad 13 milionów gospodarstw domowych, z czego ponad 75 proc. (9,7 mln) korzysta z cen taryfowych zatwierdzonych przez Prezesa URE, a 3,4 mln korzysta z innych wolnorynkowych cenników tych sprzedawców prądu[1].
Klientów zaniepokojonych podwyżkami na duchu podnosił niedawno Jacek Sasin, który zapewnił, że rząd zrekompensuje gospodarstwom domowym wzrost cen prądu w 2020 roku, aby nie płaciły za energię więcej niż w zeszłym roku.