Analitycy rynku w zniżkach upatrują obawy o zmniejszenie popytu.

i

Autor: Shutterstock Analitycy rynku w zniżkach upatrują obawy o zmniejszenie popytu.

Ceny ropy nie pójdą w górę

2016-09-29 17:21

Na rynku jest nadprodukcja ropy naftowej. Zatem ceny tego surowca raczej nie wzrosną. Taka sytuacja może utrzymać się jeszcze przez dłuższy czas.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zrzeszająca 34 wysokorozwinięte państwa nie może dojść do porozumienia w sprawie ustalenia konkretnych limitów wydobycia ropy dla poszczególnych państw. Skutkiem takiej sytuacji jest nadpodaż surowca i brak podwyżek cen. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w sierpniu produkcja ropy sięgnęła 96,9 mln baryłek dziennie, a zużycie pozostaje zaś poniżej 94 mln baryłek. Najwięcej ropy wydobywa Arabia Saudyjska(10,6 mln baryłek dziennie). Po zniesieniu w styczniu przez USA i Unię sankcji nałożonych w związku z programem atomowym, na światowe rynki z impetem wraca Iran (3,6 mln baryłek dziennie). Czy w takiej sytuacji w ogóle uda się osiągnąć porozumienie? Na razie, mimo negocjacji z udziałem Rosji było to niemożliwe. Kolejny szczyt OPEC zaplanowany jest na 30 listopada. Być może wtedy gigantom uda się dojść do porozumienia.

Zobacz: Podwyżki w służbie zdrowia

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze