Ceny warzyw rekordowo wysokie. Dlaczego tak drożeją warzywa?

2019-02-14 17:54 oprac. AG
owoce-i-warzywa
Autor: www.thinkstockphotos.com Jesienia zbieramy warzywa i owoce, przygotowujemy z nich przetwory.

W okresie zimowym ceny warzyw zwykle są wyższe niż w innych okresach. Jednak w tym roku ceny warzyw poszły rekordowo w górę. Na przykład kapusta czy por są nawet o 200 proc. droższe niż rok temu. Z czego to wynika?

Ceny warzyw idą w górę na potęgę. Sam wzrost cen warzyw w okresie zimowym nie dziwi nikogo, bo z takim zjawiskiem spotykaliśmy się od lat. Ale to, co dzieje się w tym roku jest co najmniej niepokojące. Za wybrane warzywa krajowe musimy płacić nawet o 200-300 proc. więcej niż przed rokiem. Dla przykładu na Rynku Hurtowym w Broniszach kilogram kapusty czerwonej kosztuje 2,8 zł/kg (0,8 zł rok wcześniej), por 4,5 zł/kg (2 zł w zeszłym roku), pietruszka 8,5 zł/kg (3,5 zł w zeszłym roku).

Co wpływa na takie ogromne podwyżki? Okazuje się, że powodem tak wysokich cen są niższe krajowe zbiory w 2018 roku, ale również i w innych krajach Unii Europejskiej, z której import miał zawsze działanie hamujące dla nadmiernych wzrostów cen. Jak podaje Rynek Hurtowy w Broniszach, szczególnie wzrosła cena kapusty białej do takiego poziomu, że opłacalny stał się import kapusty holenderskiej, która w Broniszach oferowana jest w zbliżonej do krajowej cenie 45 zł za worek 20kg. Wysokie ceny warzyw krajowych nie powinny odstraszać konsumentów, ponieważ długo przechowywane z pewnością nie straciły swej zdrowotności, a ewentualne pozostałości pestycydów dawno się unieszkodliwiły.

Źródło: dlahandlu.pl

Najnowsze