Można starać się o nowe dotacje dla korzystających z węgla. Wnioski tylko do 31 marca!

i

Autor: Bartłomiej Magierowski/East News Można starać się o nowe dotacje dla korzystających z węgla. Wnioski tylko do 31 marca!

Surowce

Nowe dane na temat cen węgla. Ile kosztuje opał w portach i sklepach?

2023-03-03 9:45

W styczniu br. krajowy węgiel dostarczany z kopalń do energetyki podrożał wobec grudnia o 31 proc., zaś węgiel dla ciepłownictwa potaniał o 8 proc. - wynika z indeksów cenowych ARP. Rok do roku węgiel dla energetyki był ponad 140 proc. droższy, a węgiel dla ciepłownictwa - ponad 200 proc. Aktualnie notowania cen węgla w portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) spadły do ok. 140 dolarów za tonę. Ceny niektórych paliw również nieznacznie spadły. Natomiast tona pelletu kosztuje od 2000 zł do 3130 zł.

Na rynkach światowych ceny surowca powoli się stabilizują

Z danych ARP wynika, że styczeń przyniósł stabilizację cen na świecie - ceny węgla w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) pozostały na poziomie z końca 2022 r. i były o 37 proc. wyższe niż przed rokiem.

W przeliczeniu na warunki portów ARA wartość polskich indeksów wyniosła w styczniu 185,68 USD za tonę węgla dla energetyki oraz 258,40 USD za tonę węgla dla ciepłownictwa.

Cena węgla w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) przed wybuchem wojny w Ukrainie notowana była poniżej 200 dolarów za tonę. Po wybuchu konfliktu notowania wystrzeliły powyżej 400 dolarów za tonę i utrzymywały się na wysokim poziomie przez kolejne miesiące. Ostatecznie cena węgla spadła. Ile wynosi dziś?

Za ile aktualnie kupimy węgiel i pellet?

W piątek 3 marca 2023 r. w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 140 dolarów. Po przeliczeniu na polską walutę wg obecnego kursu jest to ok. 619 zł za 1000 kg. W stosunku do środy węgiel potaniał o 2,47 pkt proc. czyli o 3,55 dolara.

W marketach budowlanych można kupić pellet pakowany w worki po 15 kg. W piątek 3 marca w Castoramie cena za tonę wynosi 2670 zł. W Leroy Merlin pellet można kupić w cenie od 2660 zł do 3130 zł za tonę, pakowany po 15 kg lub luzem w cenie 1596 zł za 600 kg. Natomiast w Obi pellet dostępny jest w cenie od 2000 do 2670 zł za tonę. Markety podkreślają jednocześnie, że ceny pelletu w sklepach stacjonarnych mogą się różnić.

Po ile jest ekogroszek?

Ile w tej chwili kosztuje ekogroszek w Polsce? Ceny w lutym 2023 spadają, ale nadal nie jest tanio. Ekogroszek w składach można kupić za ok. 2000 zł, a nie za prawie 4000 zł, jak było to jeszcze pod koniec 2022. Najdrożej ekogroszek można kupić w marketach. Najniższe ceny ekogroszku mają kopalnie, jak PGG czy Tauron.

"Ceny ekogroszku najpewniej będą jeszcze spadać. Węgiel jest teraz na rynku, a popyt maleje. Mówi się też o zniesieniu limitów na zakup węgla, które obowiązują od zeszłego roku. Również tegoroczna zima okazała się łaskawa, a do zakończenia sezonu grzewczego coraz bliżej" -czytamy na stronie Muratora.

Ceny ekogroszku w sklepie PGG

Jak informuje Murator, sklep internetowy PGG towar na półkę sklepową wystawia od godziny 16.00 do 17.00. W przypadku dostępności kolejna partia towaru może pojawić się o godzinie 18.00. Trzeba też pamiętać, że PGG sprzedaje tylko ekogroszek i miał. Sprzedaż węgla luzem jest wstrzymana do odwołania. Powodem jest przekierowanie towaru na potrzeby dystrybucji węgla przez samorządy.

Ile ekogroszek kosztuje w Tauronie?

Według Muratora, Tauron prowadzi sprzedaż ekogroszku przez internet we wtorki i czwartki, w ograniczonej ilości (do 2 palet z dostawą kurierem i do 4 palet odbiorem własnym) od godz. 17:00 do wyczerpania zapasu. Sklep nie przyjmuje do realizacji zamówień złożonych telefonicznie ani drogą mailową. W styczniu 2023 ekogroszek kosztuje (podane ceny nie obejmują transportu).

Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda
Sonda
Czy kupiłeś/aś węgiel po preferencyjnej cenie?
Najnowsze