Ceny zniczy w tym roku was dobiją! Producenci nie mogą obniżyć cen

2021-10-27 13:01
Znicz
Autor: Pixabay

Początek listopada to tradycyjne moment wzmożonego popytu na znicze. Polacy przyzwyczaili się do tego, że w tym czasie ceny zniczy rosną, ale nic nie przygotowało ich na gwałtowny skok cen, który ma miejsce w tym roku. Co ciekawe, chociaż znicze osiągną na Święto Zmarłych niebotyczne ceny, producenci wcale się w tym roku nie obłowią. Wszystko z powodu niepewności związanej z pandemią koronawirusa. Sklepy bojąc się zamknięcia cmentarzy, ostrożnie zamówiły mniej produktów.

Drożyzna atakuje w sklepach i w usługach. Teraz dotarła nawet na cmentarze. Tegoroczny dzień Wszystkich Świętych będzie dużo droższy niż zazwyczaj. Na cenach zniczy odbiła się inflacja i niepewność, która zmusiła sprzedawców do ostrożnych zamówień. Do tego parafina zdrożała w tym roku o 100 proc. Wzrósł też koszt oleju palmowego do wkładów zalewanych. I oczywiście wyższe są koszty wynagrodzeń, energii i gazu, z których korzystają huty szkła. Efekt? Ceny szybują w górę. Znicze podrożały w tym roku średnio o 20–25 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Wkłady bywają nawet dwa razy droższe.

"Puls Biznesu" analizując sytuację zwraca uwagę, że problem z dostępnością może być poważniejszy niż rosnące ceny surowców. Przemysław Gibowski, prezes Firmy Gibowski, mówi "Pulsowi Biznesu", że niektóre sklepy zmieniły skład zniczy.

- Zawartość parafiny jest czasami nawet o 40-50 proc. mniejsza. Część, w tym największe sieci w kraju, zdecydowały się zachować dotychczasową wielkość, co wiąże się z koniecznością podniesienia cen o 20-40 proc. - powiedział.

Zamknięte cmentarze na Wszystkich Świętych 2021 to temat, który elektryzuje Polaków. Przypomnijmy, że rok temu w czasie pandemii koronawirusa rząd w ostatniej chwili podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy 1 listopada. Nic więc dziwnego, że w dobie rozkręcającej się czwartej fali koronawirusa w Polsce wszyscy zastanawiają się, czy i tym razem cmentarze będą zamknięte na Wszystkich Świętych

Zamkną restauracje, kina i baseny dla niezaszczepionych? Wiemy, co planuje rząd

W Krakowie stanęła pierwsza "zniczodzielnia"
Sonda
Gdzie kupujesz znicze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze