Znicz

i

Autor: Pixabay

Ceny zniczy w tym roku was dobiją! Producenci nie mogą obniżyć cen

2021-10-27 13:01

Początek listopada to tradycyjne moment wzmożonego popytu na znicze. Polacy przyzwyczaili się do tego, że w tym czasie ceny zniczy rosną, ale nic nie przygotowało ich na gwałtowny skok cen, który ma miejsce w tym roku. Co ciekawe, chociaż znicze osiągną na Święto Zmarłych niebotyczne ceny, producenci wcale się w tym roku nie obłowią. Wszystko z powodu niepewności związanej z pandemią koronawirusa. Sklepy bojąc się zamknięcia cmentarzy, ostrożnie zamówiły mniej produktów.

Drożyzna atakuje w sklepach i w usługach. Teraz dotarła nawet na cmentarze. Tegoroczny dzień Wszystkich Świętych będzie dużo droższy niż zazwyczaj. Na cenach zniczy odbiła się inflacja i niepewność, która zmusiła sprzedawców do ostrożnych zamówień. Do tego parafina zdrożała w tym roku o 100 proc. Wzrósł też koszt oleju palmowego do wkładów zalewanych. I oczywiście wyższe są koszty wynagrodzeń, energii i gazu, z których korzystają huty szkła. Efekt? Ceny szybują w górę. Znicze podrożały w tym roku średnio o 20–25 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Wkłady bywają nawet dwa razy droższe.

"Puls Biznesu" analizując sytuację zwraca uwagę, że problem z dostępnością może być poważniejszy niż rosnące ceny surowców. Przemysław Gibowski, prezes Firmy Gibowski, mówi "Pulsowi Biznesu", że niektóre sklepy zmieniły skład zniczy.

- Zawartość parafiny jest czasami nawet o 40-50 proc. mniejsza. Część, w tym największe sieci w kraju, zdecydowały się zachować dotychczasową wielkość, co wiąże się z koniecznością podniesienia cen o 20-40 proc. - powiedział.

Zamknięte cmentarze na Wszystkich Świętych 2021 to temat, który elektryzuje Polaków. Przypomnijmy, że rok temu w czasie pandemii koronawirusa rząd w ostatniej chwili podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy 1 listopada. Nic więc dziwnego, że w dobie rozkręcającej się czwartej fali koronawirusa w Polsce wszyscy zastanawiają się, czy i tym razem cmentarze będą zamknięte na Wszystkich Świętych

Zamkną restauracje, kina i baseny dla niezaszczepionych? Wiemy, co planuje rząd

W Krakowie stanęła pierwsza "zniczodzielnia"
Sonda
Gdzie kupujesz znicze?
Najnowsze