Żywność podrożała o 0,5 proc., odzież i obuwie – o 2,1 proc., transport – o 1 proc., a ceny związane z mieszkaniem – o 0,3 procent. Oprócz podwyżek masła, warzyw i ryżu, odczuliśmy wzrost cen mleka, serów i jaj. Przeciętnie wyniósł on 7 procent. Jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne podrożały o 0,9 proc., sery, twarogi i mleko – po 0,7 proc., a jaja – o 0,6 procent. Droższe były także makarony – o 0,5 proc. i mięsa – przeciętnie o 0,3 procent. Ceny drobiu wzrosły o 0,7 proc., wieprzowiny – o 0,4 proc., a wędlin – o 0,1 procent. Pieczywo i mąka podrożały nieznacznie, o 0,1 procent.
Więcej trzeba było płacić za użytkowanie mieszkania lub domu. Ceny nośników energii wzrosły przeciętnie o 0,4 procent. Opłaty za wywóz śmieci były wyższe o 0,2 proc., za usługi kanalizacyjne – o 0,1 proc., za najem mieszkania – o 0,4 proc., a nośników energii – o 0,7 procent, przy czym opał podrożał o 2,5 proc., a opłaty za energię cieplną i gazu – po 0,3 procent.
Na wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu największy wpływ miały ceny: żywności, odzieży i obuwia oraz transportu. Podwyższały one odpowiednio wskaźnik o: 0,11 p. proc., 0,09 p. proc. i 0,08 p. proc. Jednocześnie ceny z zakresu rekreacji i kultury spadły o 1,1 proc., co obniżyło wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,08 p. proc. Ogółem towary podrożały o 0,6 proc., natomiast ceny usług zniżkowały o -0,2 procent. Powody do radości mieli miłośnicy słodyczy. W porównaniu z sierpniem, cukier potaniał o 2,9 proc., czekolada o 1,4 proc., a owoce o 1 procent.
Wskaźnik cen towarów i usług w IX br. wzrósł o 0,4% m/m, a r/r wzrósł o 2,2% https://t.co/wthGtHt1vr #GUS #CPI #ceny #inflacja pic.twitter.com/CuLLVnctcM
— GUS (@GUS_STAT) 12 października 2017
Zobacz też: UOKiK sprawdza, dlaczego masło jest takie drogie
Przeczytaj także: Szokująca teoria podwyżek cen masła
Polecamy: Masło będzie tanieć! Wiemy, dlaczego
Źródło: stat.gov.pl, twitter.com