Inflacja będzie liczona po nowemu! GUS zmienia zasady!

i

Autor: Shutterstock Inflacja będzie liczona po nowemu! GUS zmienia zasady!

Inflacja

Ceny żywności spadły tylko na chwilę! Po odmrożeniu VAT i cen energii czeka nas powrót drożyzny

2023-07-22 13:58

W czerwcu inflacja wyhamowała, ponadto w światowym indeksie żywności odnotowano spadki. Jak jednak podaje Foodcom S.A., to wcale nie oznacza, że spadną ceny produktów na sklepowych półkach. Ponadto powrót do stawek VAT i odmrożenie cen energii może spowodować, że ceny żywności zaliczą kolejne wzrosty.

Ceny żywności na świecie spadają. Ale w Polsce możemy spodziewać się kolejnego uderzenia drożyzny

Jak podaje GUS, w czerwcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 11,5 proc. rok do roku. To najniższy współczynnik od marca 2022 roku (wtedy inflacja wynosiła 11 proc.), choć wciąż mamy do czynienia z wysoką, dwucyfrową inflacją. To jednak wcale nie oznacza, że ceny żywności będą spadać. Nawet jeśli do tego dojdzie, to wycofanie tarcz antyinflacyjnych, może te spadki "zaprzepaścić".

- To, że stopa inflacji wykazuje oznaki złagodzenia, nie oznacza, że ceny wrócą nagle do poziomów z 2020 roku. Obecnie mamy do czynienia ze spadkiem dynamiki ich wzrostu, nie obniżeniem. Nawet jeśli zobaczymy niższe ceny w sklepach, to odmrożenie cen energii oraz zniesienie obowiązującej zerowej stawki VAT na żywność z końcem roku, podbije je ponownie – mówi Marcin Stradowski, Partner w firmie handlowej Foodcom S.A.

Światowe trendy wskazują na spadające ceny żywności na rynkach. Jak można przeczytać w indeksie cen żywności opublikowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), indeks cen żywności w czerwcu osiągał średnio 122,3 pkt, co jest spadkiem o 1,4 proc. względem maja 2023 roku. Na spadek wpłynęły niższe ceny cukru, olejów roślinnych, zbóż i produktów mlecznych. Ceny mięsa były stabilne.

- Wyznaczany przez FAO wskaźnik można traktować jako pewien element służący do przewidywania cen żywności w Polsce. Jednak indeks ten pokazuje ceny żywności nieprzetworzonej, a na kształtowanie się cen produktów końcowych ma przecież wpływ szereg czynników, tj. koszty pracy, energii, transportu, magazynowania, opakowań czy marże handlowe sklepu i dystrybutora. Co więcej, wskaźnik wyznaczany przez FAO pomija owoce czy warzywa, których ceny odgrywają znaczną rolę w koszyku inflacyjnym – komentuje ekspert Foodcom S.A.

Cukier spada na całym świecie, ale w Polsce jest wciąż drogi

Na światowych rynkach ceny cukru spadały, ale w Polsce wciąż jest jednym z "liderów drożyzny". Nie można jednak wykluczyć, że podrożeje znowu, co zależy od pierwszych szacunków dotyczących jego globalnej produkcji, które powinny pojawić się na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2023 roku. 

- Niższe niż w poprzednim sezonie wyniki kampanii cukrowniczej 2022/23 i spadek łącznej światowej produkcji cukru, prognozowane ograniczenie eksportu z Indii, drugiego największego światowego producenta, topniejące globalne zapasy przy jednoczesnej wyższej konsumpcji, wzrost kosztów energii, produkcji oraz całego procesu logistycznego – wszystko wskazuje na to, że wysokie ceny cukru zostaną z nami jeszcze kilka miesięcy, jeśli nie do następnego roku – dodaje Marcin Stradowski. 

Jak podkreśla Foodcom, należy pamiętać, że cukier nie jest tylko produktem w kilgramowym opakowaniu na sklepowej półce, ale również składnikiem innych produktów, takich jak napoje, czy słodycze. Jeśli więc cukier zdrożeje, pociągnie ze sobą również inne produkty żywnościowe.

Pieniądze to nie wszystko Marcin Ociepa
Sonda
Czy oszczędzasz na zakupach żywności?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze