"(…) Biorąc pod uwagę przewidywane zmiany cen poszczególnych grup produktów spożywczych można szacować, że w czerwcu 2019 r. łączne ceny żywności i napojów bezalkoholowych będą o 3,0-3,5 proc. wyższe niż w grudniu 2018 r. oraz o 4,0-5,0 proc. wyższe niż w czerwcu 2018 r., a ich przeciętny poziom w okresie styczeń-czerwiec 2019 r. może być o 3,5-4,0 proc. wyższy od notowanego w analogicznym okresie przed rokiem" - napisali eksperci w analizie rynkowej "Popyt na Żywność".
Skąd te ceny?
Z jakiego powodu ma nastąpić przyspieszenie dynamiki wzrostu cen żywności? Analitycy IERiGŻ uważają, że wynika to z przewidywań niekorzystnych uwarunkowań podażowych na części krajowych rynków rolno-spożywczych, znaczącego wzrostu poza surowcowych kosztów przetwórstwa i obrotu związanego głównie ze wzrostem cen energii, wzmożenia eksportu oraz wzrostu cen surowców rolnych i żywnościowych na rynkach światowych.
Popyt na konkretne produkty
Przewiduje się, że w Polsce w 2019 roku nastąpi wzrost produkcji i podaży mleka, owoców i przetworów owocowych (głównie w I półroczu ze zbiorów w 2018 r.) oraz warzyw, przy zbliżonej do ubiegłorocznej podaży tłuszczów roślinnych.
Z kolei zakłada się spadek produkcji i podaży mięsa, szczególnie wieprzowego, masła i pozostałych tłuszczów zwierzęcych (tj. smalcu, podgardla i słoniny), produktów zbożowych oraz cukru i ziemniaków.
Źródło: "Popyt na żywność" nr 19