Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski: Będą dodatkowe połączenia na lotnisko Chopina?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski: Będą dodatkowe połączenia na lotnisko Chopina?

Certyfikaty covidowe. Aż trzy rodzaje dokumentów! Jak będą działać?

2021-04-14 14:41

Europejski Zielony Certyfikat, który ma w te wakacje umożliwić nam swobodne podróżowanie, może być sprawdzany przez linie lotnicze przy odprawie – zapowiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim unijny komisarz Didier Reynders. Chodzi o to, by nie tworzyć na lotniskach zatorów przy bramkach. Co z osobami, które nie zaszczepią się przeciw Covid-19? Nie będą dyskryminowane.

Jak podaje RMF FM planowane jest stworzenie trzech typów certyfikatów, które dadzą nam swobodę podróżowania: będzie to świadectwo zaszczepienia przeciw Covid-19 albo uzyskania negatywnego wyniku testu PCR lub genetycznego, a także świadectwo przebytego zakażenia. W przypadku świadectwa szczepienia na certyfikacie podana będzie nazwa szczepionki i jej producenta, liczba przyjętych przez nas dawek oraz daty ich podania. W przypadku świadectwa negatywnego wyniku testu certyfikat wskaże rodzaj przeprowadzonego testu i oczywiście jego wynik, datę i godzinę wydania zaświadczenia o wyniku badania oraz nazwę wydającego je ośrodka.

Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram szczepień. Kiedy można się zaszczepić?

W przypadku świadectwa przebycia Covid-19 będą to data uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, informacja o tym, kto i kiedy wystawił zaświadczenie o wyniku oraz data jego ważności. Certyfikaty będzie darmowy, wydawany w formie elektronicznej lub papierowej, w języku angielskim i - w naszym przypadku - polskim. Będzie zawierał kod QR gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność. W Izraelu na przykład taki dokument upoważnia nie tylko do swobodnego podróżowania, ale również do wejścia do baru czy restauracji. Unijne rozporządzenie takich zapisów nie zawiera: nie daje żadnych podstaw prawnych, by używać certyfikatu do innych niż podróżowanie celów.

Ostatecznie będzie to jednak zależało od każdego kraju członkowskiego UE z osobna. Gdyby więc np. Polska chciała stosować taki certyfikat jako np. wejściówkę do klubów fitness, to musiałaby przyjąć odpowiednią własną ustawę, która byłaby zgodna z zasadami ochrony danych, a więc z RODO.

Sonda
Czy jesteś za wprowadzeniem "Certyfikatów covidowych"?

Komisja Europejska zapewnia, że będzie sprawdzać, czy nie dochodzi w tej kwestii do dyskryminacji oraz czy stosowanie takiego certyfikatu do innych celów jest konieczne i proporcjonalne. Nie zabrania jednak takiego wykorzystania dokumentu - obawia się bowiem, że kraje członkowskie zaczną wprowadzać własne, krajowe certyfikaty, dyskryminując tym samym obywateli innych państw UE. Kiedy Zielone Certyfikaty miałyby zacząć być wydawane? Unijne instytucje negocjują obecnie szczegóły, plan jest jednak taki, by certyfikat obowiązywał od 15 czerwca.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze