Jak można odwołać prezesa NBP?
Otóż jak się okazuje w artykuł 11 ustawy o Trybunale Stanu wyjaśnia, że już sama uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu szefa banku centralnego powoduje jego zawieszenie. Gdyby został uznany winnym - daje to możliwość jego odwołania.
Aby złożyć wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem wystarczy 115 podpisów posłów pod wnioskiem, a do jego przegłosowania połowa zgromadzenia. Pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się już w najbliższy poniedziałek 13 listopada. Cała opozycja ma w sumie 248 mandatów, a więc wystarczającą liczbę głosów do przegłosowania wniosku.
Pretekstem ma być konflikt z Pawłem Muchą, którego do zarządu polskiego banku centralnego desygnował prezydent A ndrzej Duda.
Człowiek prezydenta w NBP zarzuca m.in. że "kopie protokołów posiedzeń RPP nie są w ogóle udostępnianie co najmniej części członków zarządu NBP". Dodał, że "w praktyce działania organów NBP dochodzi do istotnych i mających kluczowe znaczenie dla funkcjonowania banku centralnego przekroczeń".
Mucha również w specjalny oświadczeniu informuje również na platformie X, że został pozbawiony przez Glapińskiego nadzoru nad departamentami co de facto oznacza, że przychodzi do pracy, ale nie wykonuje żadnych obowiązków, oraz że pozbawiono go premii i nagród, które wg. niego nie są uznaniowe tylko stałym elementem wynagrodzenia.
Paweł Mucha do NBP został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę 15 sierpnia 2022 roku.
Polecany artykuł: