Chcesz założyć własną działalność? Od marca rekordowe dotacje

2020-02-13 14:01 oprac. AG
Koszty zalozenia firmy, pieniądze
Autor: Getty Images Najtańsza w rejestracji jest jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka cywilna (rejestracja odbywa się w CEIDG - Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej poprzez złożenie druku CEIDG-1). Tak naprawdę proces rejestracji tych dwóch form prowadzenia biznesu jest bezpłatny

Osoby bezrobotne, które chciałyby założyć własną firmę mogą otrzymać większą niż dotychczas dotację na start. Zobacz, ile pieniędzy można dostać na uruchomienie własnego biznesu.

Osoby zarejestrowane w urzędach pracy jako bezrobotne mają większą szansę na aktywność zawodową. Dlaczego? Od marca wzrasta kwota dotacji na uruchomienie własnego biznesu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pula ta nie może być wyższa niż 6 przeciętnych pensji wyliczanych na dany kwartał. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił, że w czwartym kwartale 2019 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5198,58 zł. W związku ze wzrostem tej kwoty, wzrasta też kwota dotacji, jaką osoby bezrobotne mogą dostać na uruchomienie własnej firmy. Od 1 marca 2020 roku, maksymalna wielkość dotacji dla osób bezrobotnych na założenie własnego biznesu wyniesie 31 191,48 zł. Co ciekawe, jest to jednocześnie najwyższa w historii kwota, jaką mogą otrzymać osoby zarejestrowane w urzędzie pracy.

ZOBACZ TEŻ: 54 tysiące złotych do zgarnięcia! Ulga termomodernizacyjna w PIT-ach 2020. Zobacz, jak z niej skorzystać

Kto ma szanse na tak wysoką dotację? Przede wszystkim trzeba być zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy i przez 12 miesięcy nie można odmówić propozycji zatrudnienia czy też udziału w proponowanych formach szkoleniowych realizowanych przez urząd pracy. Ponadto w ciągu ostatniego roku nie można prowadzić działalności gospodarczej. W wymaganiach znajdują się także takie obostrzenia jak: nie można dotychczas otrzymać z Funduszu Pracy środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku nie można było być skazanym za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu i nie można złożyć wniosku do innego urzędu pracy.

Sprawdź: Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza