Cisza wyborcza w Polsce – co to oznacza?
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja 2025 roku. Jak przypomina Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania. Oznacza to, że od północy z piątku (16 maja) na sobotę (17 maja) obowiązuje zakaz agitacji wyborczej. Cisza wyborcza trwa aż do zakończenia głosowania, które planowane jest na godzinę 21.00. Cisza wyborcza może być przedłużona – decyduje o tym PKW.
Czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej?
W czasie ciszy wyborczej w Polsce obowiązuje szereg zakazów. Zgodnie z informacjami PKW, nie można:
* prowadzić agitacji wyborczej,
* zwoływać zgromadzeń,
* organizować pochodów i manifestacji,
* wygłaszać przemówień,
* rozpowszechniać materiałów wyborczych.
PKW podkreśla, że zasady te dotyczą również publikacji w internecie. Niedozwolone jest udostępnianie materiałów lub pisanie komentarzy/postów o kandydatach w mediach społecznościowych. W lokalu wyborczym nie można eksponować napisów, znaków oraz symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Zabronione jest poruszanie się pojazdami z materiałami wyborczymi.
Zakaz publikacji sondaży
Podczas ciszy wyborczej obowiązuje również zakaz publikowania wyników sondaży wyborczych. Materiały opublikowane przed ciszą wyborczą nie muszą być usuwane, ale nie wolno ich modyfikować ani przemieszczać. Złamanie tego zakazu może zostać uznane za "czynne prowadzenie agitacji wyborczej".
Kara za złamanie ciszy wyborczej
Za upublicznianie sondażów podczas ciszy wyborczej grozi kara grzywny od 500 tysięcy do 1 miliona złotych.
Kto monitoruje przestrzeganie ciszy wyborczej?
Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji podczas ciszy wyborczej jest wykroczeniem, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży jest przestępstwem.
Organy ścigania i sądy stwierdzają, czy doszło do naruszenia zakazów. Monitorowaniem przypadków naruszania ciszy wyborczej zajmuje się Policja.
Podstawa prawna
Podstawą prawną jest art. 107 Kodeksu wyborczego, który stanowi:
§ 1. W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione.
§ 2. Agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona.
