Zgoda KE jest kluczowa do uruchomienia realizacji inwestycji
Kolejnym krokiem jest przedstawienie przez rząd szczegółów dotyczące kwoty pomocy publicznej, jednak, jak wynika z nieoficjalnych informacji dziennika, taka notyfikacja powinna zostać przesłana do KE w przyszłym tygodniu. Od tego momentu brukselscy urzędnicy będą mieć dwa miesiące na podjęcie stosownej decyzji.
"Biorąc pod uwagę tak długi okres prenotyfikacji i fakt, że ta inwestycja wpisuje się w przyjęty prawie równo rok temu europejski akt w sprawie czipów, który ma „wzmocnić wiodącą pozycję Europy w dziedzinie technologii”, można oczekiwać pozytywnej decyzji" - czytamy w "Rz".
Niezaleźnie od trwających procedur, na terenie Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ruszyły wstępne prace.
"Teren jest obecnie uzbrajany w niezbędną infrastrukturę techniczną potrzebną do funkcjonowania parku przemysłowego. Rozstrzygnięto przetarg na makroniwelację terenu i ruszyły prace związane z realizacją inwestycji obejmującej wyrównanie terenu o powierzchni ok. 50 ha oraz budowę zbiornika pełniącego funkcję retencyjną wód deszczowych dla obiektów budowlanych, które powstaną na przylegających terenach" - czytamy w Rzeczpospolitej.
Firma Intel ogłosiła, że planuje zainwestować 4,6 mld dol. w swoim nowym zakładzie integracji i testowania półprzewodników w Miękinie koło Wrocławia. Nie jest to pierwsza inwestycja Intela w Polsce. W Gdańsku amerykańska firma ma swoje najważniejsze centrum badań i rozwoju w Europie.
Dziennik jednocześnie przypomina, że "koncern zapowiedział, że na całym świecie zwolni ok. 15 tys. z ponad 130 tys. swoich pracowników. Z kolei na początku września agencja Reuters poinformowała, że warta ponad 30 mld dol. inwestycja Intela w zakład w niemieckim Magdeburgu może zostać opóźniona bądź wstrzymana" -informuje dziennik.