Tusk, Intel

i

Autor: PAP, Intel Corp.

Inwestycje

Co dalej z fabryką Intela pod Wrocławiem? Rząd planuje dalsze kroki

2024-09-13 9:28

Jak informuje "Rzeczpospolita" powołując się na komunikat Ministerstwa Cyfryzacji, obecnie rząd prowadzi rozmowy z Komisją Europejską w sprawie fabryki, a mówiąc ściślej - finansowania. "Rz" przy tym informuje, że chodzi tu o udzielenie zgody na poniesienie wydatków w ramach programu "Krajowe ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych", któryma wspierać zakłady produkcyjne, jak ten Intela. Łącznie program przewiduje wydatkowanie na poziomie 1,84 mld dolarów, z czego w tym roku - ponad 700 mln dol. Na to jednak zgodę musi dać KE.

Zgoda KE jest kluczowa do uruchomienia realizacji inwestycji

Kolejnym krokiem jest przedstawienie przez rząd szczegółów dotyczące kwoty pomocy publicznej, jednak, jak wynika z nieoficjalnych informacji dziennika, taka notyfikacja powinna zostać przesłana do KE w przyszłym tygodniu. Od tego momentu brukselscy urzędnicy będą mieć dwa miesiące na podjęcie stosownej decyzji.

"Biorąc pod uwagę tak długi okres prenotyfikacji i fakt, że ta inwestycja wpisuje się w przyjęty prawie równo rok temu europejski akt w sprawie czipów, który ma „wzmocnić wiodącą pozycję Europy w dziedzinie technologii”, można oczekiwać pozytywnej decyzji" - czytamy w "Rz".

Niezaleźnie od trwających procedur, na terenie Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ruszyły wstępne prace.

"Teren jest obecnie uzbrajany w niezbędną infrastrukturę techniczną potrzebną do funkcjonowania parku przemysłowego. Rozstrzygnięto przetarg na makroniwelację terenu i ruszyły prace związane z realizacją inwestycji obejmującej wyrównanie terenu o powierzchni ok. 50 ha oraz budowę zbiornika pełniącego funkcję retencyjną wód deszczowych dla obiektów budowlanych, które powstaną na przylegających terenach" - czytamy w Rzeczpospolitej.

Firma Intel ogłosiła, że planuje zainwestować 4,6 mld dol. w swoim nowym zakładzie integracji i testowania półprzewodników w Miękinie koło Wrocławia. Nie jest to pierwsza inwestycja Intela w Polsce. W Gdańsku amerykańska firma ma swoje najważniejsze centrum badań i rozwoju w Europie. 

Dziennik jednocześnie przypomina, że "koncern zapowiedział, że na całym świecie zwolni ok. 15 tys. z ponad 130 tys. swoich pracowników. Z kolei na początku września agencja Reuters poinformowała, że warta ponad 30 mld dol. inwestycja Intela w zakład w niemieckim Magdeburgu może zostać opóźniona bądź wstrzymana" -informuje dziennik. 

FORUM EKONOMICZNE 2024 - Agnieszka Wachnicka, Prezes ZBP

QUIZ PRL. Kolejki, puste haki i listy społeczne, czyli co się działo w sklepach w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Jak nazywał się sklep w którym w Polsce Ludowej można było kupić rękodzieło ludowe i artystyczne?
QUIZ PRL. Kolejki, puste haki i listy społeczne, czyli co się działo w sklepach w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze