Co piąty zatrudniony nie wykonywał pracy pod koniec marca. Kto częściej zostawał w domu?

2020-08-03 9:50
Praca zdalna - dla każdego?
Autor: materiały promocyjne Praca zdalna - dla każdego?

Ostatnie dwa tygodnie marca, kiedy rozpoczęły się obostrzenia związane z koronawirusem, odcisnęły piętno na rynku pracy. Co prawda bezrobocie w pierwszym kwartale wzrosło tylko o 0,2 pp. rok do roku, ale jednocześnie aż 19% zatrudnionych czasowo nie świadczyło pracy – wynika z raportu GUS „Aktywność ekonomiczna ludności Polski”. Koronawirus pogłębia też dysproporcję aktywności ekonomicznej kobiet i mężczyzn, co zdaniem ekspertów Personnel Service jest efektem zamknięcia szkół i konieczności

Z danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku zmniejszyła się nieznacznie liczba osób pracujących, która wyniosła 54,2% (w IV kwartale 2019 roku było to 54,4%). Wśród osób pracujących w wieku 15 lat i więcej było 55,4% mężczyzn i 44,6% kobiet. Warto zauważyć, że w drugiej połowie marca odnotowano dwa trendy, wywołane przez pandemię COVID-19. W tym okresie wśród pracujących znacząco wzrósł udział osób, które nie wykonywały pracy – 19% w stosunku do 5,2% w analogicznym okresie ubiegłego roku. Drugim charakterystycznym zjawiskiem dla tego okresu był wzrost liczby pracujących z domu – 14,2% (wzrost o 9,4 pp. r/r). Częściej obowiązki zawodowe z domu wykonywały panie – wskazało tak 16,5% z ogółu pracujących kobiet wobec 12,3% ogółu pracujących mężczyzn.

Bezrobocie bez większych zmian

W pierwszych trzech miesiącach br. stopa bezrobocia wyniosła 3,1%, co oznacza wzrost o 0,2 pp. w porównaniu do końcówki 2019 roku oraz spadek o 0,8 pp. w porównaniu r/r. Wyższy poziom bezrobocia odnotowano wśród kobiet niż wśród mężczyzn – 3,3% vs. 3%. Od pierwszego kwartału 2019 roku bezrobocie wśród kobiet spadło o 99 tys. osób, a wśród mężczyzn o 71 tys. Natomiast odsetek osób biernych zawodowo w pierwszych trzech miesiącach roku wyniósł 44,1%, czyli pozostał na poziomie sprzed roku. Zdecydowaną większość biernych zawodowo nadal stanowią kobiety – 61,9%.  

Kobiety pracują tygodniowo krócej niż mężczyźni

W I kwartale 2020 roku znacznie częściej panie (10% ogółu kobiet) niż panowie (4% ogółu mężczyzn) pracowało w niepełnym wymiarze godzin. To stała tendencja odnotowywana od kilku lat.

- Kobiety pracują średnio krócej niż mężczyźni, co wynika głównie z pobudek prywatnych i utrwalonego przez lata podziału obowiązków rodzinnych. W pierwszym kwartale 2020 roku aż 10% kobiet biernych zawodowo nie pracowało ze względu na zobowiązania rodzinne. Dodatkowo, kobiety karmiące piersią mają zagwarantowany prawnie krótszy czas pracy, a praktyka pokazuje, że w przypadku choroby dziecka także kobiety częściej niż mężczyźni decydują się na wykorzystanie przysługujących im z tego powodu dni wolnych. Z uwagi na epidemię koronawirusa, dzieci nie chodziły do szkoły, dlatego obowiązki domowe rodziców zwiększyły się, co przełożyło się na wyniki, choć w pierwszym kwartale ten efekt nie był jeszcze zbyt spektakularny – komentuje Krzysztof Ingot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

SPRAWDŹ TAKŻE: Będzie mniej pieniędzy na leczenie polskich pacjentów? Producenci leków piszą do Ministerstwa Finansów

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze