Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, szef ministerstwa sprawiedliwości poinformował dziennikarzy o utworzeniu specjalnego zespołu, który zbada polski wątek Panama Papers. Śledztwo w tej sprawie przeprowadzi wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej Przestępczości Zorganizowanej - Mazowiecki Wydział Zamiejscowy przy pomocy Ministerstwa Finansów.
Przeczytaj również: Afera Panama Papers. Piskorski się tłumaczy
Decyzja o powołaniu zespołu zapadła w środę podczas spotkania prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z ministrem finansów Pawłem Szałamachą. Nowo utworzony zespół będzie badał niuanse związane z należącymi do Polaków spółkami offshore zarejestrowanymi w rajach podatkowych. Również dzisiaj prokurator generalny podjął decyzję o tym, że śledztwo zleci delegaturze ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Minister sprawiedliwości zapewnił podczas konferencji, że „w tej sprawie zostały już podjęte pierwsze działania”. Wyraził również nadzieję, że współpraca z jednostkami podlegającymi Ministerstwu Finansów będzie przebiegała pomyślnie.
Wyciek, który miał miejsce w niedzielę w panamskiej kancelarii Mosack Fonseca, zbulwersował cały świat. Wśród 11,5 miliona dokumentów można znaleźć informacje kompromitujące polityków, biznesmenów, sportowców i inne osoby publiczne z całego świata. Na ujawnionej w niedzielę liście przedsiębiorców, którzy rejestrowali firmy w rajach podatkowych, figurują także polskie nazwiska. Wśród Polaków zamieszanych w aferę Panama Papers znaleźli się m.in. Paweł Piskorski, Marek Profus i Mariusz Walter.
Przeczytaj także: Panama Papers: Putin, Messi i Mariusz Walter. Zobacz, kto jest związany z aferą podatkową [ZDJĘCIA]
Prokuratura zajmie się także bankiem HSBC, który ma w Polsce swoje oddziały. W dokumentach z Panamy pojawił się także wątek dotyczący tej instytucji.
Na dzisiejsze konferencji Zbigniew Ziobro zaznaczył, że jest umówiony na spotkanie w sprawie Panama Papers z ministrem Mariuszem Kamińskim. Będą rozważać różne możliwości łamania prawa, w tym popełnienia przestępstw karnych i skarbowych oraz prania brudnych pieniędzy.
Źródła: polskieradio.pl, tvn24bis.pl