Produkcja granitowych zlewozmywaków Laveo w fabryce w Buku pod Poznaniem

i

Autor: materiały prasowe Laveo Produkcja granitowych zlewozmywaków Laveo w fabryce w Buku pod Poznaniem

Co pomoże firmom przetrwać kryzys

2020-04-23 10:52

Dostęp do kredytów, zawieszenie składek i podatków przy minimum biurokracji, ulgi podatkowe, dopływ gotówki, utrzymanie rynku i płynności to najpilniejsze potrzeby zmagających się z kryzysem przedsiębiorców - wskazują ekonomiści badający czynniki przetrwania firm w dobie pandemii koronawirusa.

Pandemia koronawirusa powodowała  bezprecedensowy kryzys, który w różnym stopniu i w różnych obszarach funkcjonowania dotknął wszystkie firmy w kraju. Zespół naukowców  z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu postanowił poszukać odpowiedz na pytanie, jakie działania firmy już wdrożyły, aby zminimalizować skutki kryzysu, co uznają za najważniejsze czynniki przetrwania w obecnym czasie, a także jakie zalecenia proponują w celu łagodnego przejścia przez kryzys.

Jakie największe trudności

Najbardziej – zdaniem badanych przez naukowców przedsiębiorców utrudniają prowadzenie biznesu: ograniczenie lub całkowity brak przychodów, zanik płynności finansowej i zatory płatnicze. Poza tym firmy narzekają na zbyt wolną pracę urzędów i brak dostępu do środków ochrony. Obawiają się  też, że nie znajdą pracowników i jak dręczy ich niepewność, kiedy zakończy się kryzys.

Jak firmy walczą o przetrwanie

Od jednej trzeciej do połowy badanych przedsiębiorstw prolonguje terminy płatności dla podwykonawców, skraca godziny pracy, ogranicza produkcję oraz nakłady na badania i rozwój. Tylko niewielki procent firm decyduje się na całkowite przestawienie produkcji i oferowanie nowych produktów (13 proc.), wchodzenie w nowe kanały dystrybucji (11 proc.), zwolnienia pracowników (9,5 proc.) i zmianę rynków zbytu (7,6 proc.) - czytamy na msn.pl.

Co trzeba zrobić

Ankietowani uważają, że konieczne jest przestawienie się na produkty i usługi, na które obecnie jest popyt.

"Badania wyłoniły bardzo wiele pozytywnych przykładów przestawienia się i dopasowania do otoczenia; np. producent biustonoszy, który przerzucił się na szycie maseczek, producent farb, który teraz produkuje głównie płyn dezynfekcyjny, czy restauracja, która z dnia na dzień całkowicie przestawiła się na dowozy potraw do domu przy specjalnie stworzonej do tego celu aplikacji mobilnej" – mówi  profesor Wojciech Dyduch, szef Katedry Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze