Co trzeci Polak żałuje, że zrobił nieprzemyślane zakupy

2016-03-31 18:16

28 proc. kobiet i 31 proc. mężczyzn robi spontanicznie zakupy, których nie chciało – wynika z badania zrealizowanego przez Instytut ARC Rynek i Opinia dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitora. Kupujemy lekkomyślnie sprzęt elektroniczny (głównie smartfony, tablety, notebooki i telewizory), odzież, obuwie i biżuterię.

16 proc. mężczyzn i tylko 7 proc. kobiet regularnie robi zakupy, których potem żałuje. Jednorazowy niechciany zakup potwierdza 15 proc. panów i 19 proc. pań. 69 proc. mężczyzn oraz 72 proc. kobiet zaprzecza, jakoby kiedykolwiek nabyło przedmiot, którego nie chciało.

8,6 mld złotych długów
To właśnie nieplanowane zakupy są często przyczyną problemów finansowych, z jakimi borykają się gospodarstwa domowe. Nie każdy wie, że do Rejestru Dłużników Biura Informacji Gospodarczej można trafić już za 60 dni zwłoki z oddaniem 200 złotych. W bazie BIG InfoMonitora figuruje obecnie 1,3 mln osób prywatnych z zaległymi płatnościami.

Zadłużeni Polacy, którzy znajdują się w bazie BIG, mogą mieć problem z dostaniem kredytu czy dokonaniem zakupu z odroczonym terminem płatności. Ich dane są udostępniane bankom oraz innym instytucjom, w których starają się o kredyt. Łącznie zarejestrowani Polacy są winni 8,6 mld złotych.

Na co wydajemy najwięcej pieniędzy?
Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, niechciane wydatki są związane przede wszystkim ze sprzętem elektronicznym. 31 proc. Polaków i 17 proc. kobiet deklaruje, że kupiło przedmiot z tej kategorii, a później tego żałowało. Duże dysproporcje między płciami występują w związku z zakupami odzieżowymi, butami i biżuterią. Ma do nich słabość 19 proc. kobiet i tylko 2 proc. mężczyzn.

Może zainteresować cię także: Minister Dawid Jackiewicz wytyka PO rażące nieprawidłowości w zarządzaniu spółkami z udziałem Skarbu Państwa

Wśród płci pięknej znajduje się 8 proc., a pośród brzydkiej – 12 proc. klientów, którym zdarzył się nieprzemyślany zakup auta lub wydatek na tuning samochodowy. 13 proc. kobiet i tylko 5 proc. mężczyzn zakupiło niechciany sprzęt AGD. W przypadku mebli i remontu jest to odpowiednio 8 i 9 procent. Jednak na rozrywkę zdecydowanie częściej pozwalają sobie mężczyźni. Zakupów z tej kategorii żałuje 11 proc. panów i tylko 2 proc. pań.

Szkoda nam pieniędzy na wypoczynek
Badanie wykonane na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitora wykazało, że największe skłonności do nieprzemyślanych zakupów przejawiają osoby młodsze, między 25 a 34 rokiem życia. Mężczyźni w tym wieku na czarnej liście umieszczają drogie imprezy i alkohol. Osobom w tym przedziale wiekowym często szkoda pieniędzy na wakacje i sprzęt sportowy. Elektronika to największa bolączka mężczyzn w wieku 35 – 44, a kobietom z tego przedziału ciążą na sumieniu wydatki związane z ubraniami, kosmetykami, biżuterią czy remontem.

- Wyciągajmy wnioski ze swoich i cudzych błędów i nie nadwyrężajmy domowych finansów dla nieprzemyślanych, często niepotrzebnych zakupów – zachęca Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Źródła: bankier.pl, biznes.onet.pl

Najnowsze