Dzieci w szkole

i

Autor: archiwum se.pl

Co zrobić z dzieckiem w czasie strajku nauczycieli? Zobacz, jakie masz możliwości

2019-03-26 16:44

Do zaplanowanego na 8 kwietnia strajku nauczycieli zostały dwa tygodnie. Odbędzie się on tuż przed egzaminami gimnazjalnym i ósmoklasisty. Tymczasem rodzice w całym kraju zastanawiają się co stanie się w tym czasie z ich dziećmi. Istnieje jednak kilka możliwości na rozwiązanie tego problemu.

Obowiązek zorganizowania opieki nad dziećmi w okresie strajku spoczywa na samorządach, które na chwilę obecną mają dla rodziców jedną radę - nie posyłać w tym czasie dzieci do szkoły. Niestety, strajk pedagogów ma być bezterminowy, czyli do czasu, gdy rząd zgodzi się na podwyżki w wysokości po 1000 zł z wyrównaniem od stycznia 2019 r. Ma wziąć w nim udział nawet 90 proc. szkół. Wielu rodziców solidaryzuje się z nauczycielami, jednak opcji, że szkoły nie będą w ogóle pracowały, nie biorą pod uwagę. Co mogą zrobić, aby zapewnić dziecku opiekę podczas strajku?

Urlop na żądanie

Pierwszą możliwością, którą powinien rozważyć rodzic jest urlop na żądanie. Przysługuje on wszystkim osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. W ciągu roku każdemu pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Zgodnie z prawem wniosek o udzielenie wolnego w tym przypadku możemy złożyć najpóźniej w dniu, w którym mieliśmy się stawić w pracy. Dopuszczalna jest każda forma m.in. pisemna, telefoniczna, e-mailem. Co do zasady pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. 

Urlop wypoczynkowy

Łatwym rozwiązaniem dla wielu rodziców może być wzięcie na czas strajku urlopu wypoczynkowego. W ciągu roku każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę przysługuje 20 dni urlopu - jeżeli jego staż pracy jest mniejszy niż 10 lat lub 26 dni - jeżeli staż jest większy niż 10 lat. W tym przypadku jednak pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu. Powinien udzielać urlopów zgodnie z planem, który sam sporządza. Bierze pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Zasiłek opiekuńczy

Jedną z opcji jest też zasiłek opiekuńczy. Przypomnijmy, że rozwiązanie to dotyczy osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę lub prowadzących działalność gospodarczą, gdy składkę na tzw. chorobowe odprowadzają za siebie dobrowolnie. Przysługuje nie tylko wtedy, gdy dziecko jest chore, ale również wtedy, gdy szkoła lub przedszkole są zamknięte. Jego wymiar to 60 dni. Wynosi 80 procent wynagrodzenia i można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę.

Przedstawiciele Wydziału Oświaty podpowiadają, że w czasie strajku dyrektorzy mogą pozyskać innych nauczycieli na zastępstwo, np. z innej szkoły. Może jednak dojść do sytuacji, gdy liczba strajkujących będzie na tyle wysoka, że nauczycieli po prostu fizycznie zabraknie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze