coca cola, napój

i

Autor: East News

Coca cola tańsza w tych miejscach! Tak omijają podatek cukrowy

2021-01-15 11:31

Ceny słodkich napojów poszły w górę. W niektórych sklepach coca cola podrożała niemal o połowę. Wszystko przez podatek cukrowy, który obowiązuje od 1 stycznia tego roku. Ale niektórzy nie wprowadzili drastycznych podwyżek. Jak to możliwe?

Miłośnicy słodkich napojów przecierają oczy ze zdumienia na zakupach. Za ulubione napoje, np. coca colę przychodzi im o wiele więcej płacić. Wszystko przez podatek cukrowy. Ale okazuje się, że nie wszędzie słodkie napoje podrożały. Na przykład w popularnych sieciówkach restauracyjnych typu McDonald's są na tym samym poziomie. Jak to możliwe? Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", duże koncerny znalazły sposób na ominięcie obowiązującego od 1 stycznia podatku cukrowego. W restauracjach typu fast food napój dostępny w dystrybutorach, przygotowywany jest ze specjalnego syropu, którego podatek nie objął. Teraz zarówno producenci słodkiego syropu dodawanego do napojów sprzedawanych z dystrybutorów, jak i restauracyjne sieciówki, czekają na konkretne wytyczne i interpretacje przepisów resortów odpowiedzialnych za podatek cukrowy. 

Wielkie obniżki na smartfony znanego producenta

Podatek cukrowy  to podatek akcyzowy nakładany na sprzedaż napojów słodzonych cukrem, ew. innych produktów z wysoką zawartością cukru, w celu ograniczenia ich masowej konsumpcji i jej społecznie niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Akcyza ta jest przedmiotem debaty w wielu państwach.

Atak zimy w Polsce
Sonda
Przeszkadza ci wzrost cen słodkich napojów?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze