Kto może dostać dodatek stażowy?
Na dodatek za wysługę lat mogą liczyć wszyscy pracownicy budżetówki po przepracowaniu określonego okresu czasu. Do pracowników tych zaliczamy m.in. nauczycieli, pracowników sądów i prokuratur, urzędników, żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy, pielęgniarki czy kolejarzy, czyli te osoby, których pensja jest wypłacana z budżetu państwa
Osoby zatrudnione poza budżetówką mogą dostawać dodatek stażowy na zasadach określonych w wewnątrzzakładowym regulaminie. Wypłata dodatku zależy od dobrej woli pracodawcy. Jak podaje portal pulshr.pl - w przypadku pracodawców niezobowiązanych do ustalenia regulaminu taki zapis o dodatku powinien znaleźć się w umowie o pracę.
Ile wynosi dodatek stażowy?
Pracownik otrzymuje dodatek stażowy razem z miesięcznym wynagrodzeniem. Przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek wzrasta o 1 proc. za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Dodatek stażowy dla nauczycieli
Zasady wypłacania dodatku stażowego dla nauczycieli są korzystniejsze. Dodatkowe pieniądze dostaną po przepracowaniu 4 latach pracy, w wysokości 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Co ważne- nauczyciel, który jednocześnie wykonuje więcej niż jedną umowę o pracę, ma prawo do dodatku odrębnie dla każdego stosunku pracy.
Ważne!
Dodatek stażowy jest przychodem, podlega opodatkowaniu oraz odprowadzane są od niego składki do ZUS, z wyjątkiem okresów niezdolności do pracy bądź pobierania zasiłków.
Jak wylicza się staż pracy?
Dodatek stażowy dotyczy ogólnego stażu pracy, który jest sumą lat przepracowanych u każdego pracodawcy. Pracownik, który przepracował np. 4 lata u prywatnego przedsiębiorcy, otrzyma dodatek stażowy w wysokości 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego już po roku zatrudnienia w budżetówce.
Wszystkie okresy zatrudnienia muszą być poświadczone świadectwami pracy. Dodatek stażowy jest przyznawany za dni, za które należne jest wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które zatrudniony otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego (zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy).
Do stażu pracy uprawniającego do otrzymania dodatku stażowego nie wliczają się okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umów: zlecenia, agencyjnej, o dzieło) i okresy prowadzenia działalności gospodarczej.