Coraz mniej właścicielek firm pobiera zasiłek macierzyński

2018-06-12 15:03
Kobieta w ciąży
Autor: archiwum se.pl

Młode matki prowadzące firmy już tak chętnie nie korzystają z zasiłków macierzyńskich. Z danych ZUS wynika, że aż 43 proc. kobiet mniej pobierało takie świadczenie w minionym roku. Skąd taka nagła zmiana?      

Z zasiłków macierzyńskich korzysta coraz mniej kobiet prowadzących własne firmy. Jak podają Pracodawcy RP w 2015 r. pula przeznaczana na te świadczenia dla pań przedsiębiorczyń wyniosła 1,37 mld złotych. Rok później (po wprowadzeniu nowych przepisów), obniżyła się do 1,22 mld złotych (spadek o 150 mln zł - niewielki, bo część osób nadal pobierała zasiłek według starych zasad). Natomiast w roku 2017 kwota wypłacanych zasiłków spadła do 640 mln złotych.

 

Z czego te zmiany wynikają? Odpowiedź jest bardzo prosta. Do 2016 roku obowiązywały przepisy, które umożliwiały pobieranie wysokich zasiłków macierzyńskich kobietom, które zakładały działalność gospodarczą, wiedząc już o tym, że są w ciąży lub planującym w rychłym czasie macierzyństwo. Kobiety nadużywały prawa i niemal masowo zakładały firmy, w krótkim czasie płaciły wysokie składki, by później miesiącami pobierać wysoki zasiłek z ZUS.

Obecnie zasiłki macierzyńskie dla pań prowadzących firmy ustalane są na podstawie całego roku opłacania składek, a nie tak jak było wcześniej na podstawie 1-3 miesięcy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze