Banknoty

i

Autor: Shutterstock Banknoty

500 Plus. Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł

2016-10-17 18:19

- Wypłacono ponad 11,3 mld zł w ramach świadczenia 500 plus - powiedziała w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem po wprowadzeniu programu zmniejszyła się liczba osób korzystających z pomocy społecznej.

- Wypłaciliśmy już środki z programu "Rodzina 500 plus" w wysokości ponad 11,3 mld zł; w sierpniu było to ponad 9 mld zł - przypomniała w piątek Rafalska. Z kolei liczba dzieci korzystających z tego świadczenia to 3,8 mln - dodała.

Zobacz koniecznie: 500 Plus przysługuje uchodźcom. Jest decyzja sądu w Warszawie

- Patrzymy, na ile program 500 plus wpłynął lub zmienił funkcjonowanie pomocy społecznej i pierwsze dane pokazują, że liczba rodzin, która do tej pory korzystała z pomocy społecznej, zmniejszyła się - powiedziała minister.

Według niej liczba klientów ośrodków pomocy społecznej, którzy mieli zawarte kontrakty socjalne, zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim rokiem o 1,1 tys. Jak dodała, w br. jest to 45 tys., a w 2015 r. było to 46 tys.

- Mniejsza liczba może wynikać z tego, że część osób przestała korzystać z pomocy społecznej, bo dziś sytuacja wielu rodzin mogła poprawić się chociażby z powodu świadczenia rodzina 500 plus, ale także z poprawy sytuacji na rynku pracy - powiedziała Rafalska. - Można dziś powiedzieć, że rodzina poradzi sobie sama i nie chce korzystać z pomocy społecznej - dodała.

Świadczenie wychowawcze nie jest wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, m.in. świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych.

 

Źródło: PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze