Jaka statystyka wysokich emerytur w Polsce?
Dane ZUS ujawnione przez businessinsider.com.pl wskazują na zdecydowany wzrost statystyki wysokich emerytur. W 2019 r. mniej niż tysiąc osób w Polsce miało emeryturę wyższą niż 15 tys. zł. Obecnie statystyka wzrosła do 3,7 tysięcy. W tej samej publikacji pojawia się zdanie "najniższą emeryturę w Polsce, wynoszącą 2 gr, otrzymuje natomiast mężczyzna z Wrocławia". Statystyki nie są jednoznacznie optymistyczne. Wskazują na znaczne majątkowe rozwarstwienie wśród seniorów.
Liczba świadczeń poniżej minimum wzrasta jednocześnie z liczbą wysokich emerytur
Kilkaset tysięcy osób otrzymuje świadczenie poniżej emerytury minimalnej. Rozmiar ubóstwa wynikający z tych danych wskazuje, że można już mówić o systemowym kryzysie w skali ogólnopolskiej. Na przełomie 2023/2024 r. statystyka osiągnęła 397 tys. Od kilkunastu lat ta liczba rośnie w każdym kolejnym roku. Konieczne są zmiany systemowe.
Rząd nie chce lawinowego wzrostu liczby wysokich emerytur, waloryzacja minimalna
W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano w połowie lipca informację o projekcie rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum. Zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. W czerwcu Rada Ministrów zaproponowała pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. na poziomie ustawowego minimum. Podczas lipcowych konsultacji Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować porozumienia w tym zakresie.