Pogorszony nastrój w znacznym stopniu odbija się na wydajności pracowników

i

Autor: shutterstock Pogorszony nastrój w znacznym stopniu odbija się na wydajności pracowników

Coraz więcej Polaków idzie na zwolnienie z powodów psychicznych

2021-10-15 6:00

O 58 proc. wzrosła liczba dni, w których pracownicy przebywali na zwolnieniach z powodów problemów psychicznych. 60 proc. badanych Polaków jest zestresowana, a połowa ma problem z wypaleniem zawodowym- wynika z raportu „Wellbeing mentalny pracowników w Polsce” opublikowany przez Mindy .

Statystyki udostępnione przez sieć Medicover na potrzeby raportu potwierdzają skalę tego problemu. Tylko w 2020 r. liczba konsultacji w zakresie zdrowia psychicznego wzrosła o ok. 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzedzającym. Skok ten był wyraźniej dostrzegalny w przypadku kobiet (60 proc.) niż mężczyzn (47 proc.).

Jak wynika z najnowszych danych, pogorszony nastrój w znacznym stopniu odbija się na wydajności pracowników. Średnio 5 godzin i 43 minuty pracy tracą oni tygodniowo z tego powodu, co w skali roku daje aż 36 dni.  Co trzeci respondent (33 proc.) deklaruje, że głównym powodem niepodejmowania aktywności mających poprawić swoją kondycję mentalną jest brak czasu, a 1 na 10 osób (11 proc.) nie wie z kolei jak rozpocząć tego typu działania.

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Na brak koncentracji skarży się 48 proc.badanych, ale tylko co drugi z nich angażuje się w rozwiązanie tego problemu, a tylko połowa osób, która wskazuje, że nie radzi sobie w pracy ze stresem stara się temu przeciwdziałać. Co więcej, ponad  1/3 pracowników śpi mniej niż zalecane 7-9 godzin.

Czytaj także: Spadła zdolność kredytowa 3 osobowej rodziny. Sprawdź o ile

 Jeżeli miałbym wskazać jeden, najważniejszy czynnik, od którego zależy wszystko, stan ducha, odporność, wydajność i przytomność w pracy, byłaby to higiena snu – wskazuje Jacek Santorski psycholog i psychoterapeuta.

Dolegliwości psychiczne związane z kwestiami zawodowymi ostatecznie skutkujące wypaleniem zawodowym zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia jako problem medyczny oraz wpisany do międzynarodowej klasyfikacji chorób. W związku z tym, od 1 stycznia 2022 r. lekarze będą mogli na podstawie jego rozpoznania wystawić pacjentowi zwolnienie z pracy.

Sonda
Czy czujesz się wypalony zawodowo?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze