Budowa lotniska
Kiedy w Polsce będzie gotowy Centralny Port Komunikacyjny? Zgodnie z planem otwarcie wielkiego lotniska ma odbywać się w 2032 roku. Zatem przyjdzie nam jeszcze trochę na to poczekać. Tymczasem w Afryce szybciej będzie można korzystać z ogromnego lotniska. W 2029 roku w Etiopii ma ruszyć gigantyczny port lotniczy. Nowy port ma powstać obok miejscowości Biahoftu, 45 kilometrów od stolicy kraju. Ogromne lotnisko ma składać się z 4 pasów startowych, miejsc dla 270 samolotów i obsługiwać aż 100 milionów pasażerów rocznie. Koszt budowy tak dużego i nowoczesnego lotniska w Afryce szacowany jest na 6 mld dolarów.
A co możemy powiedzieć o naszym CPK? Wiadomo, że ten port jest źródłem konfliktów politycznych. Jedni twierdzą, że jest niezbędny, a inni, że obeszlibyśmy się bez niego. Donald Tusk podkreślił, że lotnisko w Baranowie powstanie, a z inwestycji kolejowych jako pierwszy zostanie zrealizowany tzw. igrek, który połączy Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.
Szacowany koszt wybudowania lotniska krajowego w Baranowie wraz z inwestycjami towarzyszącymi, czyli włączeniem portu w ciąg dróg publicznych oraz realizacja kolei dużych prędkości, to 131 mld zł do 2032 r.
Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie ma obsługiwać na początek 28 mln pasażerów, a następnie 40 mln, a w 2060 roku 60 mln osób. Dla porównania Lotnisko Chopina w Warszawie w 2023 roku obsłużyło 18,5 mln pasażerów. I dla porównania Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice obsłużył 9,4 mln pasażerów oraz Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w tym samym okresie obsłużył 5,9 mln pasażerów.
Spółka CPK
Centralny Port Komunikacyjny jest spółką Skarbu Państwa powołaną do realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym modernizacji istniejących oraz budowy nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury technicznej.