CPN wrócił do Polski! Już można tankować na kultowej stacji paliw [ZDJĘCIA]

2018-12-14 18:51
CPN
Autor: Marek Kudelski/Super Express CPN

Po 20 latach nieobecności reaktywowano markę CPN. Pod taką nazwą koncern paliwowy PKN Orlen uruchomił stację paliw. Poza samą nazwą, odmieniona stacja benzynowa posiada dobrze znane logo oraz kolorystykę. Sprawdź, jak wygląda nowy-stary CPN i gdzie można zatankować paliwo na słynnym CPN-ie!

CPN wrócił do Polski
Informacje o powrocie legendarnego CPN-u pojawiały się już w ubiegłym roku. Doniesienia medialne dopiero teraz stają się rzeczywistością. W Warszawie znów pojawiło się charakterystyczne pomarańczowe logo CPN, a niedaleko Płocka zawita niebiesko-biała Petrochemia. W nowych obiektach dostępna będzie oferta gastronomiczna, m.in. kawa i hot-dogi. Reaktywowana stacja CPN już działa na warszawskiej Pradze, przy ulicy Markowskiej. 

Dlaczego Orlen zmienia szyldy?
Jak zaznaczył PKN Orlen, w ten sposób, w 20. rocznicę połączenia obydwu podmiotów, "koncern promuje swoje dziedzictwo i przypomina jedne z najpopularniejszych polskich marek".

- (...) Spółka dostrzega potencjał biznesowy i marketingowy w reaktywacji wysoce rozpoznawalnych znaków towarowych od lat budzących pozytywne reakcje klientów, będących jednocześnie ponadczasowymi dziełami grafiki użytkowej i wzornictwa przemysłowego - czytamy w komunikacie.

Historia wielkich marek 
CPN, czyli Centrala Produktów Naftowych powstała 3 grudnia 1945 r. W szczytowym okresie rozwoju CPN dysponowała 1 400 stacjami benzynowymi oraz flotą prawie 600 nowoczesnych autocystern.
Spośród stacji działających pod biało-pomarańczowym znakiem, około 520 obiektów czynnych było całą dobę, a ponad 700 stanowiły stacje samoobsługowe. Prawie tysiąc stacji znajdowało się w miastach, 195 służyło użytkownikom dróg szybkiego ruchu, a pozostałe zapewniały dostęp do paliw na terenach wiejskich, przypomniano w komunikacie. Do dziś sformułowanie "jadę na cepeen" bywa synonimem wyjazdu na stację benzynową.

Z kolei Petrochemia Płock powstała w wyniku przekształcenia Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, które działały od 1959 r. W lipcu 1993 r. MZRiP zostały przekształcone w Petrochemię Płock S.A. 

Dziś firma Orlen kontroluje sześć rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie oraz posiada sieć około 1700 stacji własnych w Polsce, ponad 400 pod marką Benzina w Czechach oraz kilkaset pod marką Star w Niemczech. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego podaje, że Orlen na koniec września miał najwięcej stacji w Polsce - 1774, w tym 57 pod logo Bliska. To o dwie stacje mniej niż na koniec 2017 roku, ale jednocześnie o 16 więcej niż na koniec września ubiegłego roku.

Najnowsze