Czego obawiają się młodzi Polacy? Najbardziej braku pieniędzy
W raporcie UCE Research i Rissify.pl pojawiło się blisko 40 potencjalnych czynników, których obawiają się młodzi Polacy (w wieku od 18 do 35 lat). Jak się okazuje, aż 47,4 proc. wskazało, że obawia się braku pieniędzy, z czego dotyczyła głównie mieszkańców wsi liczących do 5 tys. ludności i osób zarabiających 1000-2999 zł netto miesięcznie. Wśród badanych taką odpowiedź wskazało 49,3 proc. kobiet, 45,3 proc. mężczyzn oraz 51,6 proc. osób ze średnim wykształceniem.
Drugą największą obawą był lęk o wzrost kosztów życia, wskazało go 27 proc. badanych. Ponadto 24 proc. wskazało utratę pracy; 23,9 proc. wzrost cen w sklepach, a 23,6 proc. wysokie podatki. Z kolei 20,9 proc. obawiało się popadnięciem w długi; 19,6 proc. napływu migrantów; 16,7 proc. śmierci bliskiej osoby, 14,7 proc. bycia ofiarą oszustwa, a 14,4 proc. powrotu wysokiej inflacji.
Jedynie 1,5 proc. Polaków w wieku 18-35 lat wskazało, że niczego się nie obawia.
Młodzi obawiają się głównie o swoje finanse
Nie da się ukryć, że w rankingu największych obaw dominują te wynikające z sytuacji finansowej. Psycholog Patryk rzepka, jeden ze współautorów raportu Risify.pl podkreśla, że obawy osób młodych o brak pieniędzy wynikają z braku pieniędzy, jak i z takich czynników, jak presja konsumpcyjna i niskie zarobki na początku kariery zawodowej. Podkreślił, że młodzi Polacy potrzebują możliwości zwiększania swoich dochodów, aby łatwiej było im planować przyszłość i zmniejszyć stres związany z finansami.
- Te wszystkie obawy odzwierciedlają trudną sytuację ekonomiczną młodych ludzi. Wskazują na niestabilność finansową i niepewność na rynku pracy, z którą muszą się mierzyć [...] Ankietowani często dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, co wiąże się z niższymi zarobkami i mniejszymi możliwościami oszczędzania. Wysoka inflacja, rosnące koszty życia i podatki dodatkowo obciążają ich budżety. Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że młode osoby coraz częściej odczuwają duży stres związany z finansami, co może wpływać na ich decyzje życiowe, w tym związki i rozwody - komentuje Rzepka.
Polecany artykuł: