Remont mieszkania

i

Autor: stux/Pixabay Można wykorzystać wolny czas produktywnie. Wiele osób od dawna planowało zmianę aranżacji wnętrz czy koloru ścian, ale ciągle nie nadchodził odpowiedni moment. Cóż, już nadszedł!

Czeka nas druga fala koronawirusa, a Polacy planują remonty?

2020-09-23 14:08

Santander Consumer Bank przeanalizował zapytania kredytowe i plany finansowe Polaków na najbliższe miesiące. Badanie „Polaków portfel własny – czas zmian” pokazuje, że wielu z 21,8 proc ankietowanych zamierza jesienią przeprowadzić odkładany wcześniej remont domu lub mieszkania. Co ważne, często są to długo wyczekiwane metamorfozy, ponieważ w związku z pojawieniem się pandemii koronawirusa wiosną br. z remontu zrezygnowało ponad 17 proc. Polaków.

Wśród ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu „Polaków portfel własny – czas zmian” aż 21,8 proc. osób zamierza jesienią przeprowadzić remont. Wśród tej grupy ankietowanych wyróżniają się mieszkańcy wsi z wynikiem 32 proc. oraz najlepiej zarabiający (28 proc.). Co ciekawe, takie zmiany planuje również znacząca część badanych z najniższymi dochodami, nie przekraczającymi 2 tys. zł miesięcznie (45 proc.).

Zobacz także: Potężne uderzenie w emerytów! Rząd zabierze im pieniądze

Wśród jesiennych planów badanych na drugim miejscu, choć ze znacznie mniejszą liczbą wskazań (11,5 proc.) plasują się wydatki związane z zakupem lub naprawą samochodu. Co dziesiąty ankietowany wskazał na późny urlop, a także, co szczególnie zrozumiałe na początku roku szkolnego – wydatki na edukację dziecka. Do jesiennych wyjazdów z największym entuzjazmem podchodzą najmłodsi badani w wieku 18-29 lat (20 proc.), co może mieć związek z koniecznością przełożenia przez nich letnich wypraw z uwagi na sytuację epidemiologiczną. W edukację swoich pociech inwestować planują z kolei głównie kobiety (13 proc. w porównaniu do 7 proc. mężczyzn) oraz osoby otrzymujące wsparcie z programu 500+ na dwoje lub więcej dzieci (42 proc.).

Sprawdź również: Nie wypłacą 500 plus, jeśli tego nie zrobisz! Jak nie stracić świadczenia?

– Bez względu na to, jak w tym momencie oceniamy naszą sytuację finansową, jesień może okazać się sporym wyzwaniem dla naszych portfeli. Sytuacja gospodarcza może się jeszcze zmieniać. Część kosztów, które ponieślibyśmy na początku roku, czy za sprawą naszej decyzji, czy z przyczyn niezależnych, została przerzucona na jesień, co może oznaczać niekorzystną kumulację w krótkim okresie. W takich sytuacjach warto przyjrzeć się ofertom kredytowym banków – mówi Agnieszka Kociemska, zastępca dyrektora Pionu Kredytów Konsumenckich z Santander Consumer Banku. – W sytuacji zagrożenia koronawirusem opcje takie jak kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu czy Mistrzowski kredyt gotówkowy to propozycje warte rozważenia. Również w przypadku nieplanowanych wydatków. Wniosek o taki kredyt możemy otrzymać przez internet, nie ma więc potrzeby składania wizyty w oddziale banku – dodaje.

W badaniu Santander Consumer Banku duża część Polaków przyznała, że w zmierzeniu się z rozmaitymi wyzwaniami finansowymi pomocny byłby kredyt gotówkowy. Prawie 30 proc. (28,7 proc.) skorzystałoby z takiej opcji w chwili pojawienia się nieprzewidzianych wydatków. Chętne do wykorzystania tej możliwości byłyby zwłaszcza kobiety (36 proc. w porównaniu do 21 proc. mężczyzn) oraz połowa mieszkańców dużych miast takich jak Katowice, Szczecin czy Bydgoszcz. Ponadto co piąty badany zadeklarował (20,8 proc.), że dzięki kredytowi byłby w stanie przeprowadzić zaplanowany remont. Stwierdził tak co czwarty ankietowany przed 30-rokiem życia (25 proc.) oraz 26 proc. 50-latków.

Odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne ws. przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze