Szefowa resortu finansów zapewniła, że deficyt budżetowy za 2017 rok będzie niższy niż 30 mld zł, jednak jest jeszcze za wcześnie, żeby spekulować o ile. Jak dodała, dokładną kwotę poznamy na koniec marca, kiedy Ministerstwo Finansów zakończy już wszystkie rozliczenia.
Sprawdź także: Kim jest Teresa Czerwińska, nowa minister finansów? [REKONSTRUKCJA RZĄDU]
Tegoroczny budżet państwa, zdaniem Czerwińskiej, może z kolei pozytywnie zaskoczyć ze względu na poprawę ściągalności podatków oraz lepszą koniunkturę gospodarczą.
„Przewidujemy wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc. Konsensus rynkowy ekonomistów przewiduje wyższy, na poziomie 4 proc. Rynek ocenia więc, że jest pewien potencjał do pozytywnych zaskoczeń" – wskazała minister finansów.
W odpowiedzi na pytanie „Rzepy", czy zgodnie z obietnicą wyborczą PiS można liczyć na obniżenie stawki podatku VAT z 23 do 22 proc., Teresa Czerwińska powiedziała, że na ten moment takie prace nie są prowadzone. „Dochody z podatku VAT to fundamentalne dochody budżetu. Każdy tego typu ruch powinien więc być poprzedzony szczegółową analizą" – podkreśliła.
Czytaj też: Ministerstwo Finansów sprzedawało waluty, żeby umocnić złotego?
Szefowa Ministerstwa Finansów zaznaczyła również, że resort zdaje sobie sprawę z problemów przedsiębiorców dotyczących interpretacji przepisów podatkowych. „Pewną odpowiedzią będzie powołanie rzecznika praw podatnika, ale jest za wcześnie na podawanie szczegółów" – wskazała.
W planach ministerstwa finansów jest także automatyzacja procesów dotyczących składania PIT-ów oraz deklaracji VAT-owskich. „Planem jest scalenie systemu na tyle, aby powstał jednolity rejestr faktur, który zapewni transparentność i pozwoli jak najmocniej odciążyć gospodarkę i przedsiębiorców w składaniu deklaracji" – powiedziała Czerwińska.
Zobacz również: Teresa Czerwińska, jaki majątek ma nowa minister finansów [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]
Minister finansów była także pytana o to kiedy możemy się spodziewać ustawy dotyczącej Pracowniczych Planów Kapitałowych. „Kończymy już prace nad taką formułą PPK, która rozwinie polski rynek kapitałowy. Już wkrótce przekażemy ustawę do Sejmu. Nie wykluczam też wspierania długoterminowych oszczędności pewnymi preferencjami podatkowymi" – zapowiedziała Teresa Czerwińska.
Źródło: „Rzeczpospolita"