Praca na budowie

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Warunki pracy

Czterodniowy tydzień pracy. Rusza największy eksperyment w historii kraju

2023-09-21 11:25

Czterodniowy tydzień pracy - kolejny kraj chciałby wprowadzić takie zasady. W 2022 r. Wielka Brytania wzięła udział w największym na świecie pilotażu czterodniowego tygodnia pracy. Teraz za jej przykładem chcą pójść Niemcy. Od 21 września 2023 roku firmy działające na terenie Niemiec mogą ubiegać się o wzięcie udziału w półrocznym pilotażu. Chciałbyś mieć czterodniowy tydzień pracy?

Czterodniowy tydzień pracy

Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech. Rusza projekt pilotażowy organizowany przez firmę doradztwa biznesowego Intraprenör i 4 Day Week Global. Od 21 września 2023 roku firmy w Niemczech mogą zgłaszać się do udziału w badaniu, które ruszy w lutym 2024 roku i będzie trwało do grudnia 2024 r. Projekt będzie podobny do tego, który był już realizowany w Wielkiej Brytanii w 2022 r. Polegał on na tym, że 61 firm skróciło czas  pracy do czterech dni w tygodniu, ale utrzymało poziom produktywności i wypłacało pracownikom takie samo wynagrodzenie jak podczas pięciodniowego tygodnia. W brytyjskiej edycji projektu tydzień pracy zaczynał się w poniedziałek i kończył w czwartek. Teraz projekt odbędzie się w Niemczech. 

Cały proces składa się z kilku faz. W pierwszej fazie firmy, które zgłoszą się do udziału w niemieckim badaniu, na dwa miesiące przed rozpoczęciem badania będą przygotowywać się do wdrożenia skróconego tygodnia pracy. To ważne, gdyż realizacja projektu wymaga często przeorganizowania sytemu pracy.

W fazie drugiej firmy wdrożą w życie czterodniowy tydzień pracy. Day Week opisuje ten model jako tak zwaną zasadę 100-80-100.100 procent wynagrodzenia przy 80 procentach godzin pracy i 100 procentach wydajności.

Nowe zasady pracy w Niemczech

Następnie przez sześć miesięcy pracownicy będą regularnie odpowiadać na kwestionariusze dotyczące wpływu skróconych godzin na ich produktywność i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Wyniki tych kwestionariuszy zostaną przeanalizowane przez zespół badawczy na Uniwersytecie w Münster.

Jakie były wyniki pilotażu realizowanego w Wielkiej Brytanii? Aż 56 z 61 uczestniczących firm zdecydowało się na dalsze korzystanie z modelu 4-dniowego tygodnia po zakończeniu okresu pilotażowego, a 18 z nich stwierdziło, że nowa polityka będzie trwałą zmianą. Test wykazał, że 39 procent pracowników było mniej zestresowanych, a 71 procent miało zmniejszony poziom wypalenia zawodowego.

QUIZ PRL. Kultowe logotypy z PRL.

Pytanie 1 z 9
Logo PZPR wpisane jest w obrys:
QUIZ PRL
Pieniądze to nie wszystko Michał Szczerb
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze