Czy 13. emerytura jest zagrożona? Morawiecki odpowiada na Facebooku

2019-11-22 23:01 mos
Mateusz Morawiecki
Autor: materiały prasowe Mateusz Morawiecki

W piątkowy wieczór premier Mateusz Morawiecki wziął udział w sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku. Wirtualna dyskusja rozpoczęła się o 20:50. Internauci pytali m.in. o obniżenie podatku, budowę pomnika Bitwy Warszawskiej, czy o neutralność klimatyczną. Nie zabrakło także pytań o jego przysmaki czy ulubioną muzykę. Sprawdź, o czym z obywatelami dyskutował premier.

To kolejne spotkanie premiera na żywo z internautami. Tym razem premier Morawiecki poruszył tematy zarówno polityczne, jak i prywatne. Szef rządu omówił ważne dla wielu osób tematy tj. 13. emerytura, Pracownicze Plany Kapitałowe czy zerowy podatek. Odpowiedział również na pytanie jednego z użytkowników, czy polskie płace dorównają tym europejskim.

Całą relację można przeczytać tutaj: Morawiecki: Nie będzie zerowego PIT-u dla osób po 26. roku życia. Premier odpowiada na pytania i wspomina serial PRL [RELACJA]

Trzynastka zagrożona?

Premier podczas rozmowy na żywo został zapytany o 13. emeryturę. Czy to prawda, że są zagrożone? - pytał internauta. Mateusz Morawiecki oświadczył, że to dodatkowe świadczenie będzie wpisane do ustawy, co oznaczy że nie są zagrożone, że będą zagwarantowane ustawowo.

Premier o wpisaniu PPK do konstytucji

Internautka, która skorzystała z możliwości zadania pytania premierowi na żywo, poprosiła o zapisanie Pracowniczych Planów Kapitałowych w konstytucji. Premier przypomniał, że specjalnie zwrócił się w tej sprawie do posłów w trakcie wygłaszania expose.

- Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są fundamentalnie ważnym krokiem do budowania oszczędności krajowych, a wpisanie PPK do konstytucji podniesie zaufanie obywateli do oszczędzania w nich - powiedział premier Mateusz Morawiecki odpowiadając na pytania internautów podczas transmisji na Facebooku.

- Dlaczego chcielibyśmy zakotwiczyć te plany kapitałowe i te OFE, które również przekazujemy ludziom, w konstytucji jako środki prywatne? Właśnie dlatego, że Platforma Obywatelska, przy całym szacunku dla naszych oponentów politycznych, skonsumowała, wchłonęła część pieniędzy do budżetu. A jeśli środki będą przekazane ludziom (...), to gwarancja konstytucyjna zbuduje dodatkowe zaufanie, że warto oszczędzać na emeryturę - dodał podczas rozmowy na żywo.

Europejskie płace w Polsce?

Jeden z internautów pozwolił sobie zapytać premiera o to, kiedy polska płaca zrówna się z europejskimi standardami. Premier odpowiedział: "nie ma czegoś takiego, jak europejskie standardy. Jest szczęście rozwijającej się gospodarki i nieszczęście ataku Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę oraz lata komunizmu".

- Postawiliśmy na rozwój gospodarczy, który ma podnosić polskie płace. W ostatnich czterech latach polskie płace podniosły się realnie w sposób najszybszy w porównaniu do wszystkich poprzednich kadencji - mówił premier.

Nie będzie zerowego PIT-u

Kiedy zerowy PIT dla wszystkich, nie tylko dla młodych? - brzmiało jedno z pytań zadanych przez Facebooka. Morawiecki odpowiedział:

- PIT jest jednym z głównych źródeł dochodu (…) Trzeba nim gospodarować oszczędnie, dlatego dla młodych, po to by zostali w Polsce zdecydowaliśmy się na rewolucyjny projekt bez podatku dla młodych do 26. roku życia. I kanclerz Niemiec, wielu przywódców, media z USA się tym zainteresowały. Nam chodzi przede wszystkim o to, by młodzi znaleźli tutaj swoją pierwszą pracę.

"Powszechnie obniżyliśmy podatki PIT" - dodał szef rządu.

Najnowsze