Morawiecki: Nie będzie zerowego PIT-u dla osób po 26. roku życia. Premier odpowiada na pytania i wspomina serial PRL [RELACJA]

2019-11-22 20:22 mos
Premier Mateusz Morawiecki w piekarni
Autor: ŁUKASZ GĄGULSKI/SUPER EXPRESS Premier Mateusz Morawiecki

Każdy użytkownik Facebooka dzisiaj wieczorem może porozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim! Od godziny 20:30 szef rządu odpowiada na pytania internautów. Już wcześniej zaznaczył, że wybierze najciekawsze zagadnienia. Sprawdzamy, o co pytają obywatele i co na to sam premier.

Premier Mateusz Morawiecki idzie z duchem czasu. W sierpniu założył konto na najpopularniejszym portalu społecznościowym - Facebook, a teraz regularnie z niego korzysta. Dzisiaj zapowiedział rozmowę z obywatelami NA ŻYWO.

"Jak Państwo wiecie, jestem ogromnym fanem nowych technologii, więc już dziś o 20.30 sesja pytań i odpowiedzi na Facebooku. Media społecznościowe pozwalają nam dziś rozmawiać bezpośrednio bez wychodzenia z domu" – napisał na Twitterze i Facebooku premier.

Wirtualne spotkanie rozpoczęło się o godz. 20.30. Jeszcze przed "rozmową na żywo" pod postem szefa rządu pojawiło się niemal tysiąc komentarzy z pytaniami. Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, kiedy premier wybiera taką formę dyskusji z obywatelami. Poprzedni chat odbył się ponad miesiąc temu i zgromadził około 139 tys. widzów oraz ponad 2 tysiące komentarzy. Zobaczcie, na jakie pytania tym razem odpowiedział Mateusz Morawiecki. Relacja poniżej.

ZOBACZ TEŻ: Zbliża się BLACK FRIDAY. Jak zrobić zakupy na AliExpress?

21:54 Pies czy kot? - pyta kolejny internauta.

- Miałem psy i koty. Więcej miałem kotów, ale psy też mądre miałem. Jeden pies został zastrzelony przez esbeckich myśliwych. Tu muszę opowiedzieć: i pies, i kot. Moje psy i koty się ze sobą lubiły - odpowiada premier.

21:49 Czy interesuje się pan geopolityką?

- Bardzo się interesuję. Geopolityka jest fantastyczna, mógłbym długo o tym opowiadać, ale chce odpowiedzieć również na inne pytania - odpowiedział premier.

21:40 Pytanie: Kiedy powstanie pomnik Bitwy Warszawskiej?

Morawiecki dziękuje za te pytanie i mówi, że to władze Warszawy należy pytać, kiedy powstanie pomnik.

Jestem zwolennikiem tego, żeby wybudować jak najszybciej łuk triumfalny. Sam też wpłaciłem środki na fundację, która zbiera pieniądze na łuk triumfalny - odpowiada premier. "Łuk triumfalny ku czci Bitwy Warszawskiej byłby godnym upamiętnieniem, ale do tego trzeba niestety porozumienia z władzami Warszawy (…) Te niestety są mało kooperatywne" - dodał.

21:38 Czy ma pan czas czytać książki? - pyta kolejny internauta.

- Uwielbiam czytać książki, ale ostatnio się zaniedbałem. Zwłaszcza od momentu, kiedy wszedłem do polityki. Nie ma na to czasu, taka jest rzeczywistość - wyznał Morawiecki.

21:36 Internautka skierowała do premiera pytanie o neutralność klimatyczną. Morawiecki jasno stwierdził, że jeżeli UE chce szybkiej neutralności klimatycznej, to musi nam pomóc w transformacji. - Inny punkt wyjścia jest w Polsce, inny na przykład we Francji- dodał premier.

- My walczyliśmy o ich wolność. Mój wujek na przykład walczył o wolność Francji i Włochów, pod Monte Cassino. I oni mieli to szczęście być po "dobrej” stronie żelaznej kurtyny (…). Byliśmy krajem niesuwerennym i musieliśmy rozwijać się jak nam Moskwa kazała. Musimy nadrabiać nie tylko stracone lata, ale zmienić system energetyczny w taki sposób, aby zbudować jego bezpieczeństwo, konkurencyjność z uwzględnieniem ochrony środowiska - odpowiedział.

"Będę w UE walczył o sprawiedliwą transformację energetyczną" - dodał Morawiecki.

21:30 Internauta pyta: Kiedy dymisja rządu i przywrócenie demokracji?

Co na to Morawiecki? "Panie Tomaszu, ostatnie wybory były najbardziej demokratyczne przez 30 lat!" - odpowiada szef rządu. - Proszę sobie wyobrazić, że w 2011 roku było kilka razy więcej nieważnych głosów. (…) Wtedy demokracja kulała. Teraz frekwencja była wysoka jak nigdy, w ciągu 30 lat tyle osób nie poszło do urn. Nigdy żądna partia nie dostała tylu głosów co PiS. Demokracja nie tylko ma się dobrze, ale jest wzmocniona, podbudowana przez ten silny mandat, a do parlamentu doszły różne siły. Demokracja ma się świetnie! - podsumował premier.

21:26 Pytanie brzmi: Kiedy państwo obniży podatek dochodowy?

- My już obniżyliśmy podatek dochodowy, od października o 1 proc., a dla młodych osób od sierpnia. Zrobiliśmy już dużo i zobaczymy jaki będzie efekt gospodarczy - odpowiada Morawiecki.

21:20 Morawiecki na pytanie o kluby piłkarskie, którym kibicuje, odpowiedział, że jeżeli chodzi o polskie kluby, to kibicuje wszystkim. Dawniej jednak na bieżąco śledził kluby angielskie. "Podoba mi się jak walczą do ostatniej minuty" - mówi.

- Jednym z moich większych marzeń jest, aby polska reprezentacja grała coraz lepiej - wyznaje Morawiecki. I dodaje, że bardzo podobał mu się ostatni mecz.

21:18 Każdy ma w życiu film, do którego chętnie wraca. Tak samo z piosenkarzami. Jak to wygląda u pana premiera?

- Jeżeli chodzi o film to będzie "15:10 do Yumy - zdradził Morawiecki. Premier powiedział, że jego ulubiony zespół to Republika. Lubił też Maanam i Perfect. Był także fanem zespołów zagranicznych tj. Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin. Dawni idole szefa rządu to Mick Jagger i John Lennon.

21:07 Internautka prosi o zapisanie Pracowniczych Planów Kapitałowych w konstytucji. Premier przypomina, że specjalnie zwrócił się w tej sprawie do posłów, a "PPK są niesamowicie ważne dla przyszłych emerytur i z punktu widzenia makroekonomicznego (…) PPK są fundamentalnie ważne dla budowania oszczędności krajowych i Polaków. "Chcemy zakotwiczyć PPK w konsytuacji jako środki prywatne, dlatego, że PO wchłonęła tę część do budżetu" - mówił. 

- Dlatego drugą część OFE, by nikt nie miał takich apetytów na zagarnięcie tych środków, przekazujemy wszystkim 16 mln uczestników (…). Chcemy je przekazać obywatelom - odpowiadał Mateusz Morawiecki.

21:05 Premier Mateusz Morawiecki odpowiadając Danielowi mieszkającemu w Grecji o jego inicjatywę z czasów licealnych wspomniał o znanym młodzieżowym serialu z czasów PRL "Podróż za jeden uśmiech". Premier przytoczył scenę jak Poldek i Duduś mówili o telefonie bez drutu, co wówczas było nie do pomyślenia

21:02 Czy lubi pan "Dżem" (zespół rockowy)? Premier odpowiada, że był fanem i nawet jeździł na koncerty. Jeżeli jednak chodzi o dżem na kanapki, to do jego ulubionych smaków należą dżemy: malinowe, wiśniowe i jagodowe.

20:58 Kolejne pytanie do premiera brzmi: Kiedy wprowadzi rząd zerowy PIT dla wszystkich, a nie tylko młodych?

Morawiecki zachwala zerowy PIT dla młodych i podkreśla, że ma to na celu zatrzymanie ich w kraju. Nie będzie jednak obniżenia podatków dla osób po 26. roku życia. "Dla wszystkich obniżyliśmy podatek o 1 punkt procentowy - z 18 na 17 proc." - przypomniał szef rządu.

20:52  Pierwsze pytanie dotyczy rodziny premiera. Internauta pyta o maluchy, które pojawiły się z Morawieckim w Sejmie. Szef rządu potwierdza, że były to jego dzieci, ale towarzyszyły mu także siostrzeńcy.

20:50 Premier wita się z internautami i kolejny raz podkreśla swoją radość, że w ten sposób może nawiązać kontakt z obywatelami.

20:40 Premier Mateusz Morawiecki nie jest jeszcze dostępny na Facebooku, tymczasem pytań od internautów przybywa.