Sala koncertowa

i

Autor: Free-Photos/cc0/pixabay.com Sala koncertowa

Epidemia koronawirusa. Czy dostaniemy zwrot pieniędzy za odwołane imprezy masowe?

2020-03-10 13:40

Wszystkie imprezy masowe zostają odwołane - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, powołując się na zalecenia przekazane przez Światową Organizację Zdrowia. Zakaz dotyczy wszystkich imprez sportowych i artystycznych, na które przychodzi ponad 1000 osób, a w hali ponad 500 osób. To oznaczałoby odwołanie wszystkich dużych koncertów i meczów piłkarskich. Czy publiczność może liczyć na zwrot pieniędzy za bilety?

W naszym kraju potwierdzono kolejny przypadek koronawirusa. W szpitalach przebywa obecnie 18 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Wszystkie imprezy masowe w Polsce, które mają się odbyć w najbliższym czasie zostały odwołane! Jak mówił dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, z analiz wynika, że właśnie imprezy masowe były jedną z przyczyn szybszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Niemczech, czy we Włoszech. Rząd rozważa także możliwość czasowego zawieszenie zajęć w szkołach - poinformował podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Z kolei minister nauki Jarosław Gowin stwierdził, że zawieszona zostaje wymiana z zagranicznymi studentami, wstrzymane są też konferencje naukowe.Zakaz wydany przez premiera dotyczy wszystkich imprez sportowych i artystycznych, na które przychodzi ponad 1000 osób, a w hali ponad 500 osób. To oznaczałoby odwołanie wszystkich dużych koncertów i np. meczów piłkarskich. Szef MSWiA Mariusz Kamiński zasugerował jednak, że takie wydarzenia mogłyby się odbywać, ale bez publiczności.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w Polsce. Tak Biedronka dezynfekuje sklepy

Czym jest impreza masowa? Zgodnie z ustawą z dnia 20 marca 2009 r. imprezy masowe to wydarzenia artystyczno-rozrywkowe oraz masowe imprezy sportowe, w tym np. mecze piłki nożnej. O imprezie masowej mówimy wtedy, gdy w danym wydarzeniu bierze udział nie mniej niż 1000 osób (w przypadku imprez stadionowych) lub nie mniej niż 500 osób (w przypadku hal sportowych). Niestety więc, z powodu panującej epidemii koronawirusa, odwołanych zostanie wiele koncertów, występów, imprez, a mecze będą odbywać się bez udziału publiczności. Co w takim wypadku może zrobić klient, który już kupił bilet na jakieś wydarzenie, które się nie odbędzie? Konsumenci mają prawo domagać się zwrotu pełnej kwoty tego, co zapłacili. Należy jednak pamiętać, że klient może domagać się od organizatora zwrotu pieniędzy za bilet na wydarzenie, które zostało odwołane z powodu zakazu imprez masowych, to nie może on liczyć na pokrycie innych kosztów takich jak dojazd czy nocleg. Zdarza się, że w regulaminach sprzedaży biletów jest zapis, o tzw. "sile wyższej", przez co rozumie się zdarzenia losowe (w tym epidemie), które uniemożliwiły organizację wydarzenia. W przypadku odwołania imprezy z powodu "siły wyższej" nie jest przewidziany zwrot pieniędzy za bilety. Wtedy po pomoc można zwrócić się do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów bądź stosowania w regulaminach niedozwolonych postanowień umownych. Zwrotu pieniędzy za bilet można dochodzić również na drodze cywilno-prawnej w sądzie.

W samych Chinach i Hong Kongu zostało odwołane ponad 20 000 koncertów. Wielu artystów po prostu zrezygnowało z występu ze względu na swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Pod znakiem zapytania stoją również Igrzyska Olimpijskie w Tokio, gdzie stwierdzono przypadki zachorowania na COVID-19. W Polsce pierwszą dużą imprezą zamkniętą dla publiczności z powodu zagrożenia koronawirusem była IEM w Katowicach.

SPRAWDŹ TAKŻE: Polska branża turystyczna straciła setki milionów złotych i prosi rząd o pomoc

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze