Czy emeryt musi mieć konto

2012-01-23 3:00

Miliony seniorów raz w miesiącu z niecierpliwością wypatrują listonosza, który dostarcza im emerytury prosto do domu. Dla większości z nich to wygodna forma otrzymywania pieniędzy. Już niedługo może się to zmienić. ZUS i Ministerstwo Finansów chcą przekonywać emerytów i rencistów do zakładania kont bankowych.

Czy zatem poczta przestanie dostarczać emerytury i renty wprost do mieszkań, a posiadanie rachunku bankowego będzie obowiązkowe? ZUS twierdzi, że nikogo nie będzie zmuszać do zakładania konta, a jedynie zachęcać.

Darmowe konto dla seniora

Zresztą tak już się dzieje w niektórych regionach Polski. ZUS razem z dwoma bankami przygotował specjalną ofertę kont dla seniorów mieszkających w Łodzi i Trójmieście. Tamtejszym emerytom, na razie w ramach programu pilotażowego, zaproponowano możliwość zakładania bezpłatnych rachunków bankowych, na które będą przelewane świadczenia z ZUS. Senior, który zdecyduje się na otwarcie konta, dostaje kartę bankomatową, którą może płacić za zakupy w sklepie. Natomiast gotówkę może wypłacać za darmo w każdym oddziale banku, w którym założył rachunek, albo pobierać pieniądze z bankomatu.

Dodatkową zachętą do zakładania darmowych kont dla seniorów ma być możliwość przekazywania na nie nie tylko świadczeń z ZUS, ale też pieniędzy z innych źródeł, np. od dzieci, rodziny, znajomych itp. Jednak takie specjalne konto będzie nieco różniło się od standardowego, ponieważ nie będzie można z niego korzystać przez Internet ani przez telefon.

Lepiej po staremu

Posiadanie konta bankowego ma swoje plusy i minusy. Świadczenie trafi do emeryta zawsze na czas (listonosze mogą np. strajkować), a sam emeryt będzie mniej narażony na okradzenie, bo pieniądze spoczywają bezpiecznie w banku. Do konta można będzie też ustanowić pełnomocnika, który w imieniu seniora (np. niepełnosprawnego) będzie zarządzał kontem. Wystarczy do tego jedna wizyta posiadacza konta wraz z pełnomocnikiem w banku. Pełnomocnictwa można udzielić np. dzieciom, wnukom, dalszej rodzinie czy innym zaufanym osobom. Nie wszyscy seniorzy chcą jednak odbierać swoje świadczenia w takiej formie. Wielu z nich po prostu przyzwyczaiło się już do tradycyjnego rozwiązania i nie chce tego zmieniać. Trudno zwłaszcza przekonać do tego pomysłu osoby schorowane czy niepełnosprawne, bo dla nich pójście do banku i stanie w kolejkach to dodatkowy kłopot. Emeryci nie chcą też zakładać kont, bo boją się, że wtedy banki zaczną ich namawiać do brania kredytów czy pożyczek, a oni nie chcą się zadłużać.

ZUS woli konta

Doręczanie gotówki przekazem pocztowym za pośrednictwem listonosza jest kosztowne. Dlatego ZUS razem z Pocztą Polską namawia seniorów nie tylko do zakładania kont, ale też do korzystania z usług bankowych. Zakład zastanawia się np. nad możliwością zaproponowania świadczeniobiorcom - zamiast typowego konta bankowego - specjalnej karty bankomatowej, na którą co miesiąc wpływałaby renta lub emerytura. Byłaby to karta przedpłacona (tzw. pre--paid), którą seniorzy mogliby płacić w sklepie albo wybierać pieniądze z bankomatu. Natomiast Poczta Polska, wspólnie z Bankiem Pocztowym chcą wyposażyć listonoszy w przenośne terminale. Seniorzy niepełnosprawni, schorowani czy przyzwyczajeni do otrzymywania świadczeń w domu, dostaną karty płatnicze, a listonosz, który odwiedzi ich z terminalem, wypłaci z karty gotówkę.

WAŻNE!
Prowadzenie kont dla seniorów ma być darmowe. Na takie rachunku emeryci będą mogli przekazywać nie tylko świadczenia z ZUS, ale także pieniądze z innych źródeł np. od rodziny

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze