Czy można się nauczyć pisania poezji?

i

Autor: Materiały Prasowe/AZiR Ernest Bryll, poeta, prozaik, autor tekstów piosenek, tłumacz

Czy można się nauczyć pisania poezji?

2021-08-23 0:00

Platforma edukacyjna Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl) zapytała o to Ernesta Brylla, poetę, prozaika, autor tekstów piosenek, tłumacza. – Każdy pisze inaczej i poezji nie można w ogóle się nauczyć, bo rzecz polega na tym, że wtedy ona jest interesująca, jak ktoś pisze inaczej niż inni – odpowiedział znany twórca. Podkreśla jednak, że talent może się obudzić w każdym z nas niezależnie od wieku. Niektórzy debiutują mając 60 lat. – Coś jest w nas, coś musimy opowiedzieć, wyrzucić… To jak zakochanie. Dlaczego się zakochujemy? Nie ma to w ogóle sensu. Strata czasu, kłopoty, a jednak to napada człowieka i ludzie zakochują się w dziwnych momentach. Tak samo z wierszem – nagle się pojawia – wyjaśnia poeta.

Ernest Bryll to tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz, autor tekstów piosenek (m.in. „Psalm stojących w kolejce”, „Peggy Brown”, „A te skrzydła połamane”). W latach 1974–1978 Bryll był dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, a w latach 1991–1995 ambasadorem Rzeczypospolitej w Irlandii. Jako poeta debiutował „Wigiliami wariata” (1958), znany stał się dzięki trzeciemu tomikowi „Twarz nieodsłonięta” (1963). Od roku 1954 współpracował jako dziennikarz z pismami takimi jak: „Po prostu”, „Sztandar Młodych”, „Współczesność”, „Miesięcznik Literacki”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, polskiego i irlandzkiego PEN Clubu, a także SEC (Society of European Culture). Otrzymał wiele nagród literackich, m.in. Nagrodę im. W. Broniewskiego w dziedzinie poezji (1964) oraz Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2009). Kawaler Orderu Irlandzkiego Rodu Królewskiego O’Conor oraz Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Innowacyjna platforma azir.edu.pl łączy świat nauki ze światem praktyków. Misją AZiR jest wspieranie procesu edukacji i rozszerzanie go o praktyczne wskazówki oraz doświadczenia liderów biznesu i ekspertów. Na platformie znani menedżerowie, naukowcy i osoby będące autorytetami w różnych dziedzinach dzielą się swoimi przemyśleniami, radami i wskazówkami z osobami rozpoczynającymi karierę zawodową lub zastanawiającymi się nad wyborem kierunku studiów. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska. Partnerem platformy jest również Program Kariera, tworzony przez Polską Radę Biznesu.

Więcej informacji na stronie https://azir.edu.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/AZiR.edu

AZiR Logo

i

Autor: Materiały Promocyjne
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze