Czy na pewno dobrze ubierasz się do pracy? [DRESS CODE]

2017-08-27 9:00

W pracy, bez względu na branżę i stanowisko, strój ma bardzo duże znaczenie. Zwłaszcza jeżeli do naszych obowiązków należą spotkania z klientami lub gdy nasz wygląd jest wizytówką firmy, którą reprezentujemy. Nawet jeżeli pracodawca nie wyznaczył zasad obowiązującego kodu ubioru, powinniśmy przestrzegać pewnych standardów i nie przychodzić do pracy w zbyt swobodnym stroju. Jak więc należy ubierać się do pracy?

Pierwszy dzień w pracy
Wiele firm nie ustala reguł dotyczących tego, jak pracownicy mają przychodzić ubrani do biura. Prawdopodobnie kieruje nimi przekonanie, że obserwując otoczenie, prędzej czy później sami dostrzegą pewną prawidłowość doboru stroju i dostosują się. Obserwacja otoczenia to rzeczywiście dobry sposób na to, by ustalić co w danej firmie jest przyjęte, a co nie. Jednak jeżeli mamy wątpliwości, pamiętajmy, że o politykę firmy w kontekście zasad ubioru, możemy zapytać już podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Sprawdź koniecznie: Moda w biznesie. Kiedy nie warto ubierać się lepiej niż szef?

Business formal dress code to najbardziej elegancka forma biznesowego stroju, zarezerwowana dla przedstawicieli najwyższych stanowisk, w branżach takich jak bankowość, prawo, ubezpieczenia, polityka, itd. Jednak nawet przedstawiciele tych zawodów powinni pamiętać, że taka elegancja wymagana jest wyłącznie podczas ważnych spotkań. Na co dzień powinniśmy nosić nieco mniej szykowne zestawy. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się strój business formal, bowiem zasady doboru poszczególnych jego elementów są ściśle określone, a odstępstwa od reguł niedopuszczalne.

Formalny styl ubioru oznacza konieczność założenia eleganckiego garnituru. W sytuacjach wyjątkowo formalnych warto postawić na czerń, w pozostałych lepiej wybrać ciemnogranatowy garnitur. Założenie modelu grafitowego, ewentualnie w kolorze bardzo ciemnego brązu także nie będzie błędem. Ważne natomiast, aby materiał z którego wykonany jest garnitur był wysokiej jakości, najlepiej gładki, ale dozwolone są także delikatne wzory, np. prążki i subtelna krata.

Klasyczny garnitur należy uzupełnić o klasyczną, elegancką koszulę – najlepiej w kolorze białym. – Częstym błędem jest wybór mankietów zapinanych na spinki – te zarezerwowane są bowiem na najbardziej uroczyste okazje – mówi Wojciech Tulwin, Dyrektor ds. Marketingu i PR w firmie Recman. Obowiązkowo należy założyć krawat, inne dodatki należy ograniczyć do minimum – obrączka i nie rzucający się w oczy zegarek to wszystko, na co możemy sobie pozwolić. Do tego klasyczne buty – czarne lub ciemno brązowe.

Zobacz też: Strój na rozmowę kwalifikacyną: źle dobrany może nas pogrążyć

Nieco więcej swobody wprowadza styl business professional, który w skali formalności plasuje się o stopień niżej. Tu ograniczenia co do wzorów i kolorów są mniej rygorystyczne. Możemy pozwolić sobie na przykład na poszetkę, wciąż pamiętając o stonowanych barwach. Koszula może być z delikatną fakturą lub w subtelne pasy czy nierzucającą się w oczy kratkę.

Jak profesjonalnie ubrać się do biura
Nawet, jeżeli nie pracujemy na eksponowanym stanowisku, nasz pracodawca może wymagać od nas eleganckiego stroju, który zapewnia profesjonalny wygląd. Zwłaszcza, jeżeli charakter pracy wymaga od nas reprezentowania firmy na zewnątrz. W takim przypadku idealnie sprawdzi się business casual. W porównaniu z bardzo zasadniczym stylem formalnym, business casual daje o wiele więcej swobody – dotyczy to koloru garniturów, koszuli, dodatków. Możemy pozwolić sobie na zabawę poszczególnymi elementami stroju, różnicowanie materiałów i wzorów, dzięki czemu nasz styl jest bardziej nowoczesny, nie zapominajmy jednak, że zbyt duży luz nie jest wskazany.

Business casual pozwala odetchnąć od klasycznego garnituru. Przy tych stylizacjach znika również krawat. Wciąż wymagana jest elegancka koszula z długim rękawem oraz eleganckie spodnie, ale klasyczną marynarkę możemy zastąpić modelem nieco mniej formalnym, a czasami zamiast marynarki założyć klasyczny sweter. – W zależności od firmy zasady kodu ubioru mogą się różnić. Wraz z polityką przedsiębiorstwa zmienia się chociażby podejście dotyczące dżinsów. Są firmy, w których taka opcja jest niedopuszczalna, ale większość akceptuje klasyczne, ciemne modele o prostym kroju – mówi przedstawiciel firmy Recman. – Nie zmienia się natomiast podejście do koszul z krótkim rękawem, których należy zdecydowanie unikać – dodaje.

Pamiętajmy, że męski styl biznesowy może mieć oblicze mniej lub bardziej eleganckie. W razie potrzeby, wystarczy uzupełnić dany zestaw o krawat i marynarkę, by uzyskać wersję

Jaki strój wybrać do pracy, jeżeli nie mamy wytycznych
Nawet jeżeli pracodawca pozostawia nam dowolność w kwestii doboru stroju do pracy, nie oznacza to, że możemy przyjść do pracy w szortach. W takiej sytuacji, najbezpieczniej jest założyć, że obowiązuje nas styl casual – styl swobodny, choć nie należy tej swobody interpretować zbyt dosłownie. Casual dress code rzeczywiście wiąże się z dużą dozą swobody, daje wiele możliwości podkreślenia własnego stylu. Możemy wybierać ubrania nieco luźniejsze, wygodne nie krępujące ruchów, ale bynajmniej nie sprowadza się to do zestawu t-shirt i dżinsy. Casual, nie oznacza byle jak. Zwłaszcza w przypadku stroju do pracy, który musi odzwierciedlać nasz szacunek dla osób, z którymi się spotykamy.

Czytaj również: Gra o tron. Peleryny Nocnej Straży to... dywany z Ikei

Oczywiście elementy garniturowe mogą zniknąć, elegancką koszulę można odwiesić do szafy, ale jej bardziej luźna czy sportowa wersja z kołnierzykiem zapinanym na guziki to właśnie casual. Eleganckie spodnie można zastąpić klasycznymi modelami dżinsów czy chinosów, ale szorty, spodnie z dresowej tkaniny, modele z przetarciami i naszyciami – zdecydowanie powinny być zarezerwowane na spotkania w gronie znajomych. Możemy za to nosić koszulki polo czy neutralne, gładkie t-shirty w stonowanych kolorach. W czasie chłodniejszych dni możemy włożyć sportową marynarkę lub gładki sweter w neutralnej kolorystyce. Dopuszczalne jest także sportowe obuwie, ważne jednak, by było zadbane i schludne.

Pełna dowolność ubioru w miejscu pracy?
Pracując w branży kreatywnej, z wieloma twórczymi ludźmi szybko zorientujemy się, że definicja codziennego stroju do pracy znacznie odbiega od znanych standardów. Elementy, które nie spotkałyby się z akceptacją w przeciętnym biurze, takie jak podarte dżinsy, szalone kolory, widoczne tatuaże, piercing – tutaj będą czymś powszechnie akceptowanym. Są jednak rzeczy nie akceptowane w żadnym, nawet najbardziej kreatywnym miejscu pracy. Nawet, jeżeli pracujemy w niezwykle twórczym i kreatywnym środowisku – wciąż powinniśmy zdawać sobie sprawę, że są pewne granice dobrego smaku, których nie wolno przekraczać. Sportowe koszulki z nazwami klubów, lub takie, które zawierają nie zawsze akceptowalne hasła (nawet jeżeli Twoim zdaniem są one zabawne), czy kreacje ewidentnie wieczorowe – to zestawy, których zdecydowanie należy unikać.


Źródło: Recman.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze